A co až vlezou na váš balkon?

Současný „nepřístup“ policie a justice k aktivistickému porušování zákonů jeho protagonisty jen utvrzuje v tom, že si je nikdo netroufne potrestat. Foto: Facebook Greenpeace Česká republika

Půjdete se připoutat sousedovi k vratům, protože topí uhlím a nechce s tím přestat? Ne? Ale To je chyba. Ono se vám za to totiž nejspíš vůbec nic nestane, přestože sousedovi způsobíte značné nepohodlí.

Leda by o vás on sám přerazil lopatu „uhelku“. Ale on si to velmi pravděpodobně nedovolí, aby neskončil u soudu. A policie? Ta vás požádá o prokázání totožnosti a pak bude dlouho s někým mluvit přes vysílačku a pak ještě déle čekat na pokyny. Jestli se odmítnete od vrat sami odpoutat a zdůrazníte přitom, že to děláte proti topení uhlím, strávíte tam pod dozorem policie bezpečně dost možná i celou noc a kus následujícího dne.

Čtěte také:
Divadýlko „mediálních feťáků“
Greenpeace způsobili milionové škody

Bude totiž opravdu dlouho trvat, než se najde někdo, kdo na sebe vezme odpovědnost a rozhodne o tom, že povolá zámečníka, který vás od sousedových vrat odpoutá či odřízne během chvilky. To, že soused celou dobu vašeho protestu nemůže odvézt děti do školy, protože kvůli vám nemůže vyjet s autem ze dvora, bude pro úřady až druhotným problémem. Tím hlavním bude nešlápnout vám, jakožto aktivistovi na „kuří oko“, aby nebyl zbytečný povyk. Od jiných aktivistů, od lidsko-právních organizací, od ombudsmanky…

Zatím cvičení s připoutáním se, nebo s vniknutím na soukromý pozemek levicoví aktivisté dělají jen v případě státního majetku, nebo u majetku největších firem. Veřejnost se proto necítí takovým jednáním nějak ohrožena. (Ony ty aktivistické činy také obvykle nějak zvlášť nebezpečné nejsou, ale vznikají při nich majetkové škody a porušují se zákony. A škody nikdo neplatí a zákony nikdo neprosazuje ani netrestá jejich porušení.) Jak ovšem bude reagovat veřejnost, tedy jednotliví lidé, až se aktivita aktivistů přesune od kempování na chladicích věžích elektráren, zabírání momentálně nevyužívaných budov, či lezení na balkóny ministerstev do zahrad či na střechy rodinných domků? Co uděláte vy sami, až se vám někdo řetězem připoutá ke komínu, nebo ke vstupním dveřím? Protože třeba topíte uhlím. Nebo nemáte solární články. Tepelné čerpadlo. Jezdíte moc autem…

Sami se s ním nedomluvíte a policie se bude bát s ním něco udělat. Protože ten, kdo je přes váš nesouhlas na vašem pozemku, případně vám ještě brání ve využívání vašeho majetku, není jen tak nějaký výtržník, nýbrž aktivista. A s těmi se – jak se stále znovu ukazuje – musí opatrně.

Zákony snad platí pro všechny stejně, ne? Při zatčení řvou a dělají divadlo i kapsáři, nebo rváči a nikdo na ně, kvůli tomu, nebere jiný metr. Tak proč se policie obává důsledků stejného divadla zrovna od aktivistů? Proč na ně má jiný metr? Agresivní ekoaktivismus je přeci porušením zákonů úplně stejně, jako kapesní krádež, nebo rvačka.

Současný „nepřístup“ policie a justice k aktivistickému porušování zákonů jeho protagonisty jen utvrzuje v tom, že si je nikdo netroufne potrestat. A protože s jídlem roste chuť, dá se předpokládat, že jejich agresivita se bude zvyšovat. Nebo se nějak můžeme domoct toho, aby zákony platily pro všechny stejně?

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu