Akciový trh těžbě lithia nevěří

Cena akcie australské společnosti European Metals Holdings se propadla až na 0,65 australského dolaru. Foto: pixabay.com

Zatímco před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny kauza těžby lithia v Krušných horách vyvolala hádky politiků, nyní je ticho. Z hlediska vývoje akcií společnosti, která o těžbu usiluje, jakoby se realizaci nevěřilo.

Vývoj akcií australské společnosti European Metals Holdings (EMH), která se prostřednictvím dceřiné firmy Geomet pokouší o realizaci těžby, zaznamenává negativní vývoj. Na svém domovském trhu v Austrálii vykazují jedny z nejnižších cen za poslední rok. Oproti historickým maximům z dubna 2017 již ztratily přes polovinu hodnoty. Obchodovaly se i za 0,65 australského dolaru (10,80 korun), uvedl server kurzy.cz.

Čtěte také:
Kauza lithium byla jen předvolební cirkus
Australané chtějí lithium řešit s novou vládou

V minulém týdnu společnost EMH uvedla, že již předala relevantním úřadům v České republice dříve avizovanou analýzu o legitimnosti firmy. Ta by zřejmě měla zavřít ústa i těm nejzatvrzelejším politikům zmiňujícím domicil firmy či její napojení na různé podnikatelské skupiny, v té souvislosti nejčastěji zmiňovaného Zdeňka Bakalu.

Právní kancelář Steinepreis Paganin potvrdila, že EMH je australským právním subjektem s veřejně obchodovatelnými akciemi na australské a londýnské burze. Sama EMH nyní navíc sdělila, že jedním z největších českých akcionářů je investiční skupina Arca Capital. Ta se má na projektu aktivně podílet. Podíl australských akcionářů nicméně zůstával majoritní, tvořit měl přes 82 procent.

Již na konci listopadu bylo dokončeno posílení kapitálu EMH, které započalo v létě postupným prodejem dalších firemních akcií investorům. Zejména od britské investiční skupiny Shard Capital Partners přitekly celkově zhruba 4 miliony AUD (66 milionů korun). Pomoci mají k financování přípravných prací pro finální studii proveditelnosti, zejména dokončení hydrometalurgických testů.

Vize EMH, využít v České republice vytěženou lithiovou rudu v následujícím uceleném řetězci, setrvávají. Dle EMH pokračují jednání, které dle vizí mají vyústit ve tvorbě tisíce nových pracovních míst nejen v oblasti těžby a zpracování rud, ale zejména v navazujících high-tech oborech.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech