Doba čtení:1 m, 14 s
Aktivisté jsou údajně odhodláni porušovat zákony. Foto: endegelände.org
Aktivisté jsou údajně odhodláni porušovat zákony. Foto: endegelände.org

Asi 1500 lidí obsadilo v pátek německý hnědouhelný důl Welzow-Jih, který nedávno získal český Energetický a průmyslový holding (EPH). Protest, kterým aktivisté dávají najevo nevůli s používáním fosilních paliv, by měl trvat celý víkend.

Práce na povrchovém dole podle mluvčího Vattenfallu, od něhož EPH východoněmecké hnědouhelné doly koupil, přestaly podle plánu v poledne. Firma se zatím k vyklizení dolu nechystá, spoléhá podle mluvčího na policii.

Čtěte také:
Šnobr: Křetínského jsem podcenil
Prodej Vattenfallu ohrožen

Čtveřice demonstrujících dnes pomocí betonové bariéry zablokovala i dráhu, která spojuje další důl Jänschwalde s elektrárnou Schwarze Pumpe. Pokud by přerušení spojení trvalo déle, mohlo by to podle mluvčího Vattenfallu narušit dodávky energie. Policejní mluvčí uvedla, že se policisté zatím k žádnému zákroku proti demonstrujícím nechystají.

Vážnost klimatické krize vyžaduje, abychom od protestů a demonstrací udělali další krok a zapojili se do činů občanské neposlušnosti. Jedině tak nezůstane klimatická dohoda z Paříže jen bezcenným cárem papíru. Doba uhelná končí a stále více lidí je ochotných riskovat i vězení, aby to uhlobaronům dokázali,“ uvedla Petra Němcová, mluvčí hnutí Limity jsme my, které se do akce také zapojilo.

EPH v konsorciu s finanční skupinou PPF Investments získal v dubnu od Vattenfallu doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf.

Mohlo by vás zajímat:
Utáhnou Němci ještě víc ekologické šrouby?
Neprodávejte klima, požadovali aktivisté
Euracoal odmítá zběsilé snižování emisí