Americký těžební gigant je v insolvenci

Ilustrační foto: writeopinions.com

Ilustrační foto: writeopinions.com

Společnost Arch Coal, která je druhým největším těžařem uhlí v USA, požádala o ochranu před věřiteli. Tento krok má firmě usnadnit restrukturalizaci dluhu, na které se dohodla s většinou věřitelů, uvedl server iHNED.cz.

Ochrana před věřiteli se týká i všech dceřiných společností v USA. Společnost oznámila, že má dostatek kapitálu, aby mohla fungovat i během procesu restrukturalizace. Těžit a dodávat uhlí zákazníkům by měla i nadále. Arch Coal je již čtvrtým těžařem uhlí v USA, který musel o ochranu před věřiteli požádat.

Čtěte také:
Loni se v USA vytěžilo nejméně uhlí za 30 let
Těžař: Obama nás likviduje

Nejde o žádné překvapení, protože firma v prosinci nezaplatila úrok z dluhu v objemu 90 milionů amerických dolarů (2,2 miliardy korun). Firma ve třetím čtvrtletí hospodařila se ztrátou dvě miliardy amerických dolarů, a varovala, že s obsluhou dluhu, který činí 5,1 miliardy dolarů, bude mít problém. Restrukturalizace by měla dluh snížit o 4,5 miliardy dolarů.

Obrovský dluh pochází z roku 2011, kdy společnost koupila za 3,4 miliardy amerických dolarů firmu International Coal Group. V této době byly ceny uhlí na vrcholu, poté však začaly prudce klesat.

Kromě ceny uhlí klesá v posledních letech v USA i jeho spotřeba, protože nerost nedokáže konkurovat levnému zemnímu plynu z břidlicových ložisek. Slábne rovněž poptávka ze zahraničí a pozici uhlí neustále zhoršuje i politika Obamovy administrativy.

Spojené státy se ale bez uhlí stále neobejdou, i když jeho podíl v energetickém mixu klesá. Nyní pokrývá zhruba 40 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Obamovy plány budou drtit uhlí
Američtí horníci válčí se zeleným Obamou
Americké vánoce jsou energetickou bombou