Austrálie a JAR s uhlím počítají

Uhelný důl nedaleko města Collie, Západní Austrálie. Foto: en.wikipedia.org

Pro Austrálii je uhlí druhou nejvýznamnější exportní komoditou, na prvním místě je železná ruda. V roce 2011 jeho vývoz vynesl 48 miliard dolarů. To jsou tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) . Uhlí je páteřním palivem australského energetického mixu. Informoval o tom odborový časopis Horník – geolog – naftař.

Australský premiér Tony Abbott plní hlavní předvolební slib a ruší uhlíkovou daň, kterou mělo platit 300 největších emitentů oxidu uhličitého. Vysoce nepopulární daň je považována za  překážku tvorby nových pracovních míst, a navíc zvyšuje ceny energií. Podle environmentalistické studie z roku 2012 vláda a pět let na dotacích odvětví poskytla sedm miliard dolarů.

Uhlí jako strategickou surovinu označila v lednu 2013 vláda Jihoafrické republiky. Zatím neuvažuje o  vývozním clu, spíš jde o  možnost zastavit vývoz v  případě zásobovacích potíží. Tamní státní elektrárny měly v minulosti problémy se zajištěním dostatečného množství paliva.

JAR v roce 2013 spálila 126 milionů tun uhlí, tedy asi 2,3 procenta světové spotřeby uhlí. Země vytěžila 3,7 procenta celosvětové produkce uhlí a je tak sedmým největším producentem uhlí na světě. Z uhlí se v JAR loni vyrobilo více než 90 procent energie. Spotřeba elektřiny z uhlí přitom dosáhla 70 procent. Země je šestým největším exportérem uhlí, které vyváží především do Číny, Indie a Evropy.