Austrálie vyšetřuje výbuch v uhelném dole

Stát Queensland zvažuje zavedení zákonů o průmyslovém zabíjení, které by mohly vést k obvinění vedoucích pracovníků kvůli smrtelným úrazům na pracovišti. Ilustrační foto: wikipedia.org

Australský stát Queensland nařídil nezávislé vyšetřování výbuchu v uhelném dole Grosvenor provozovaném společností Anglo American, který minulý týden kriticky zranil pět pracovníků.

Horníci zůstali v kritickém stavu i poté, co utrpěli popáleniny horních těl a dýchacích cest po výbuchu. K nehodě došlo 15 měsíců poté, co došlo k tragickému úmrtí jiného horníka společnosti v nedalekém těžebním komplexu, a přichází jen několik měsíců po přezkumu požadujícím přísnější regulaci odvětví, které od roku 2000 zaznamenalo nejméně 48 úmrtí, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Austrálie odmítá odejít od uhlí
Austrálie s uhlím počítá

Výbuch podzemního plynu v uhelném dole je v 21. století jednoduše nepřijatelný,” uvedl ministr těžby Anthony Lynham. „Tato nejnovější vyšetřovací komise je příležitostí pokračovat v rozsáhlých reformách této vlády na ochranu horníků,” dodal.

Společnost Anglo American uvedla, že bude plně spolupracovat při všech vyšetřováních. „Chceme odpovědi na to, proč v dole Grosvenor došlo ke vznícení metanu, a chápeme, že to udělají také všichni ostatní,” řekl generální ředitel uhelné divize Anglo American Tyler Mitchelson. „Nebudeme v těžbě v Grosvenoru pokračovat, dokud nebudeme vědět, co se stalo a jak můžeme zabránit tomu, aby se to opakovalo,” dodal.

Stát Queensland také zvažuje zavedení zákonů o průmyslovém zabíjení, které by mohly vést k obvinění vedoucích pracovníků kvůli smrtelným úrazům na pracovišti. O přijetí zákona by se mělo hlasovat před stítními volbami v říjnu 2020.

Pokud návrh zákona projde ve své současné podobě, vytvoří významnou potenciální odpovědnost pro zaměstnavatele a vedoucí pracovníky v Queenslandském průmyslu, uvedla advokátní kancelář McCullough Robertson. Maximální pokuta pro jednotlivce by byla 20 let odnětí svobody a pro společnost pokuta přes 13 milionů dolarů.