Babiš navrhne půjčit OKD 700 milionů

Andrej_Babiš_vlada_cz_compressed

Babiš se dlouho stavěl proti půjčce OKD, nakonec však zřejmě kývne na návrh ministerského kolegy Mládka. Foto: vlada.cz

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) chce, aby vláda už příští týden rozhodla o půjčce 700 milionů pro těžební společnost OKD. Částku slíbil ministr financí Andrej Babiš (ANO) po jednání s vedením firmy. „Konečně pochopil vážnost situace OKD,” řekl Mládek ČTK.

Mládek doufá, že už se nic nestane a návrh ministři schválí příští středu na posledním zasedání před srpnovým volnem, protože peníze firma potřebuje v srpnu na červencové výplaty. Problémy by tak mohly přijít v době, kdy budou vládní prázdniny.

Čtěte také:
NWR údajně nutila OKD k nevýhodným smlouvám
Bakala nenechal v OKD peníze na rekultivace

Půjčka OKD se státu podle Mládka vrátí, ve vyrovnání s věřiteli bude mít privilegované postavení. Uvedl to na kritiku pravicové opozice, podle které nepůjde o půjčku, ale nevratný dar či vyhozené peníze daňových poplatníků. „Měli by si prostudovat konkurzní právo,” podotkl na adresu politiků opoziční ODS a TOP 09 ministr.

Tlakem politiků i odborů se podařilo přesvědčit pana Babiše, aby opět změnil názor

Je to první vlaštovka, protože bude potřeba dopady insolvence OKD řešit mnohem šířeji, ale jsem rád, že se soustředěným tlakem politiků i odborů podařilo přesvědčit pana Babiše, aby opět změnil názor. Je to dobrá zpráva pro horníky i pro všechny občany Moravskoslezského kraje, protože hrozily obrovské sociální a další dopady případného neřízeného bankrotu,“ uvedl hejtman Miroslav Novák.

Částka 700 milionů korun dlouhodobě nevyřeší nic. Stát si tímto pouze kupuje čas pro jednání a řešení krize OKD,” řekl ČTK analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Podle jeho názoru by bylo efektivnější využít garance úřadu práce či jiné státní instituce. Zaměstnancům by tak posílal mzdu přímo stát místo společnosti v úpadku.

Mládek připomenul, že chtěl pro OKD celou miliardu. „Preferoval bych miliardu jako úvěrový rámec, ale i 700 milionů by mělo vyřešit problém,” uvedl. Firma v úpadku podle něj potřebuje 400 milionů korun na provozní kapitál, 280 milionů korun na těžbu do konce roku a 320 milionů by měla být rezerva na mimořádné události.

Podle dřívějšího Mládkova návrhu by měla půjčka jít za konkurzní podstatou, ideálně od podniku Prisko, který je pod ministerstvem financí a od začátku 90. let má na starosti vyrovnání závazků a pohledávek mladoboleslavské Škody. Návrh podá příští týden spolu s Babišem.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Firma má nyní zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti