Babiš odmítá kompenzace pro horníky z Mostecka

Zablokuje Babiš kompenzace pro hnědouhelné horníky i napodruhé? Foto: iUHLI.cz

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s plánem rozšířit kompenzace pro propuštěné zaměstnance v hornictví i na Mostecko. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes oznámil, že vláda tento návrh projedná v květnu.

Kabinet schválil příspěvek pro zaměstnance propouštěné z OKD v květnu, mostečtí horníci z původního návrhu vypadli kvůli Babišovu nesouhlasu. Za nespravedlivé to mají jak krajští politici, tak horníci. Vláda se proto vrátí k projednání původního návrhu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD).

Čtěte také:
V červenci vláda projedná kompenzace pro Mostecko
Ústecký kraj žádá vládu o kompenzace pro havíře

Já s tím zásadně nesouhlasím, nevidím důvod, proč by daňoví poplatníci měli platit soukromé firmě, která vydělává miliardy, odstupné pro její zaměstnance,” řekl Babiš novinářům v Bruselu. Zopakoval, že nelze argumentovat situací v OKD, která je výsledkem špatných rozhodnutí minulosti.

Ústecký kraj horníky stále podporuje. Pokud ANO nesouhlasí s tím, aby byli odškodněni horníci mostečtí, tak si myslím, že ve vládě jsou ještě dvě strany. Sociální demokraté a lidovci by mohli mít pro horníky pochopení a mohli by to (kompenzace) prohlasovat,” řekl ČTK hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Sobotka věří, že vláda kompenzace rozšíří

Rozšíření kompenzací bude podle Sobotky pojednávat tripartita 25. července, poté vláda. Kteří horníci budou mít na kompenzace nárok, definuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Premiér věří tomu, že vláda vyrovnávací příspěvky nakonec schválí. Loni rozhodla o prolomení limitů v lomu Bílina, naopak v lomu ČSA limity zachovala. Podle Severní energetické, kterou ovládá Tykač, to znamená postupný útlum těžby, který se dotkne víc než tisíce lidí. Kompenzace by se mohla týkat asi 1900 lidí.

Propouštění zaměstnanci OKD dostanou 7000, respektive 8000 korun měsíčně. Finanční podpora se bude týkat všech propouštěných zaměstnanců OKD, tedy nejen horníků, ale i pracovníků v dalších profesích. Příspěvek bude vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka.

Mohlo by vás zajímat:
Na Špicberkách půjdou emise pod zem
Bývalá šachta vyrábí elektřinu z vody
Google obsadí uhelnou elektrárnu