Babiš připustil finanční pomoc OKD

Babiš-foto-iUHLI

Ministr financí Babiš zřejmě přistoupí na návrh vládního kolegy Mládka a podpoří státní pomoc při reorganizaci OKD. Foto: iUHLI.cz

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) připustil, že by stát mohl těžební společnosti OKD poskytnout finanční pomoc při případné reorganizaci. V každém případě ale bude požadovat garance, že o vložené peníze nepřijde.

Babiš to uvedl při návštěvě Karlovarského kraje. Reagoval tak na slova mluvčího OKD Ladislava Čelechovského, který ve čtvrtek sdělil, že podnik se při reorganizaci bez státní pomoci neobejde.

Čtěte také:
OKD přiznala, že potřebuje stovky milionů
OKD došly peníze, manažeři naštvali Mládka

Já jsem s vedením jednal, dali mi nějaký výhled cashflow do konce srpna, který byl pozitivní. Několik týdnů na to zase změnili názor, takže ten management ve mně nevzbuzuje moc velkou důvěru. Je to soukromá firma, my nemůžeme poskytovat půjčky, aby to nebyla nepovolená státní pomoc. Diskutujeme o tom jednak s právníky, a v pondělí 11. července k tomu bude speciální porada,” řekl Babiš.

Těžební společnost OKD je od května v úpadku. Podle čtvrtečního vyjádření předsedy představenstva a generálního ředitele OKD Ekmarka bude firma letos potřebovat externí uvěr 700 milionů až miliardu korun. Při procesu reorganizace, kterému firma dává přednost před konkurzem, by se podnik neobešel bez pomoci státu. Jinak podle ředitele hrozí, že by firma musela zastavit provoz.

Náklady spojené s okamžitým zastavením či útlumem provozu by výrazně převýšily potřebu financování při reorganizaci. OKD se dostalo do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Nyní v ní i s dodavatelskými zaměstnanci pracuje asi 12 tisíc lidí. Majitelem OKD je společnost New World Resources (NWR), kterou vlastní skupina Ad Hoc Group (AHG).

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
TOP 10 navždy bohatých
Peníze do luftu