Babiš vrtí psem, každá kauza dobrá

Ministru financí je třeba popřát, aby se do voleb objevilo ještě více kauz a strategických obchodů, které překryjí jeho vlastní problémy. Foto: vlada.cz

Když loni ČEZ prodal uhlobaronovi Štěpánkovi ze Sokolovské uhelné elektrárnu Tisová, nikoho to příliš nevzrušovalo. Mlčel Babiš, mlčeli zelení, mlčeli akademici a dozorčí rada ČEZ bez problému pro prodej zvedla ruce. Dnes bude dozorčí rada schvalovat prodej elektrárny Počerady Tykačovu Czech Coalu a je kolem toho humbuk, jako kdyby se prodával Temelín severním Korejcům. V čem je rozdíl?

Minimálně v tom, že loni ještě ministr financí Babiš nepochopil, že jeho vliv na ČEZ není takový, jaký by si přál. Rád by totiž ČEZ ovládal, ale koncem roku mu došlo, že se šéfa energetického gigantu Beneše jen tak nezbaví. To když Beneše i proti Babišovu odporu dozorčí rada potvrdila ve funkci na další období. Tehdy Babiš poznal, že je zle a začal s hysterií sobě vlastní vykřikovat, že se jedná o komplot.

Čtěte také:
ČEZ dostal od Tykače ultimátum
Dozorčí radu ČEZ čeká rozhodnutí za 10 miliard

Ostatně jako vždy, když svět neběží podle něj. Proto se nyní připravil lépe a spustil kanonádu kolem prodeje Počerad. Nabízí se otázka proč? Prvním důvodem je další oslabovaní Benešovy pozice a snaha ukázat, jak špatně je ČEZ řízen. Druhým a možná daleko důležitějším důvodem je fakt, že se Babišovi náramně hodí pár dní oddechu a velké mediální pozornosti kolem jiného tématu, než jsou jeho kauzy, které rostou geometrickou řadou, a Babiš půl roku před volbami nedělá nic jiného, než že dokolečka slibuje, že všechno vysvětlí.

A třetí důvod může být ten, že je Babišovi Tykač trnem v oku. Má prosperující firmu, která zaměstnává tisíce lidí. Poté, co skončila kauza CS Fondy a nebyla shledána Tykačova vina, se tento muž stal “pouhým” podnikatelem a investorem. Už je nezajímavý. Tak kdo Babišovi zbývá, aby na něj mohl taky poukázat, že krade? Kellner? Jiná liga, pro Babiše nedosažitelná. Křetínský? S tím jej pojí mediální klid, paní Monika a její noční můry ze svatby s Andrejem jsou v Blesku na denním pořádku. Babiš se má totiž s Křéťou rád. Kdo další? Vítek, Dospiva? Nemají kauzy, nejsou jako Babiš, není je vidět.

Proto také Babiš loni nijak nekomentoval prodej Tisové miliardáři Štěpánkovi, byť se jednalo o dlouholetý spor o miliardy a válku o uhlí, která opravdu stála za pozornost. A tak nezbývá ministru financí popřát, aby se do voleb objevilo ještě více kauz a strategických obchodů, které překryjí jeho problémy. Jinak zůstane jako nahý v trní. Před voliči i sám před sebou.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech