Bakala udělal ze sídla OKD luxusní kanceláře

Zdeněk Bakala s manželkou. Foto: Profimedia

Bakalova splečnost Asental Business Center nabízí luxusní prostory vhodné pro privátní bankéře, nebo pro pojišťovací či právní kanceláře. Foto: Profimedia

Společnost Asental Business Center ze skupiny Asental Group Zdeňka Bakaly zrekonstruovala za zhruba 100 milionů korun budovu Alfa z kancelářského komplexu ABC v centru Ostravy. Budova bývala dlouholetým sídlem těžební společnosti OKD.

Realitní skupina Asental Group podnikatele Zdeňka Bakaly se zabývá správou nemovitostí či přípravou rozvojových projektů. Bakala dříve spoluvlastnil OKD, těžební firma je od loňského května v úpadku.

Čtěte také:
Sliby, byty a letadla Zdeňka Bakaly
Bakala: Žralok pravdy a lásky

V současné době tady nabízíme asi 4300 metrů čtverečních čisté kancelářské plochy, celkově má budova asi 6500 metrů,“ řekla výkonná ředitelka Asental Group Radmila Kuzicová. Asi třetina nově zrekonstruovaných prostor už podle ní je pronajata nebo v jednání s budoucími nájemci. Mezi nimi jsou rakouská finanční společnost nebo významný e-shop. Část Beta už je zcela plná.

Budova Alfa byla postavena v letech 1938 až 1940 podle projektu Karla Kotase pro generální ředitelství Severní dráhy, od roku 2007 je kulturní památkou. OKD ji opustilo v roce 2013. Zástupci Asentalu zdůraznili, že se při přestavbě snažili zachovat všechny historické prvky a dodržet požadavky památkářů. Některé kanceláře mohli zvětšit vybouráním stavebních příček, naopak zachovat museli například většinu podlah nebo hodnotné dveře, které třeba jen o několik metrů posunuli. Zachována zůstala mozaika v mezipatře i oběžný výtah páternoster, který je jedním z posledních v Ostravě. Budova se tak přiblížila své původní podobě ze 30. let.

Kuzicová řekla, že při rekonstrukci firmu limitovaly chodby, které jsou podstatně širší oproti efektivněji stavěným moderním kancelářským budovám. „Museli jsme zachovat původní ráz objektu, což ale nakonec spíš bereme jako naší výhodu, protože tady nabízíme v podstatě hodně luxusní prostory vhodné pro nějaké privátní bankéře, pojišťovací kanceláře, právní kanceláře a tak dále. Tomu odpovídá typově charakter prostor,“ řekla ředitelka. Koncept budovy podle ní kombinuje malé kanceláře pro firmy, jež potřebují reprezentativní prostory v centru města, s pronájmy větším nájemcům, kteří obsadí i dvě celá patra.

Realitní skupina Asental Group spravuje mimo jiné bývalé nemovitosti OKD, které dříve patřily společnostem RPG RE Commercial a RPG RE Land. Skupina uvádí na svých internetových stránkách, že vlastní přes 45 milionů metrů čtverečních pozemků, vodních ploch, luk i lesů a téměř 200 000 metrů čtverečních kancelářských prostor a ubytovacích zařízení. Asental Group působí především na území Moravskoslezského kraje, ale nemovitosti a aktivity má také v Praze a na Kladensku.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru