Bartošek: Masivní podpora solárů byla chybou

Jan Bartošek-foto-KDU-ČSL_compressed

Stát by neměl jakkoli podporovat soukromé společnosti. Foto: KDU-ČSL

Místopředseda sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek se stal styčným důstojníkem strany v problematice OKD. V rozhovoru pro iUHLI.cz nejen o české energetické koncepci a úloze uhlí přiznává, že podpora solárních elektráren byla chybou a že stát by měl mít za horníky zodpovědnost.

Souhlasíte s kompenzacemi pro horníky ohrožené úpadkem těžby uhlí? Měl by k nim stát přistupovat jednotně?

Vždy jsem spíše pro systémová řešení. Samozřejmě vnímám rozdíly mezi dobýváním v hlubinných dolech na Ostravsku a povrchových dolech v severních Čechách. Postup by však měl být stejný: aktivní politika zaměstnanosti, rekvalifikace a podpora při hledání nového zaměstnání.

Čtěte také:
Bartošek: Věřil jsem, že OKD útlum zvládne
Stát dosadí své lidi do vedení OKD

Navrhne KDU-ČSL v dohledné budoucnosti takové systémové řešení, aby už nehrozil podobný střet, jaký se letos odehrál mezi ministrem financí a průmyslu při hledání ad-hoc řešení situace v OKD?

O tom, že bude dříve či později utlumována těžba na Ostravsku, se diskutuje řadu let. V tomto ohledu vláda zaspala a je ve vleku událostí. Ostravsko, respektive celý Moravskoslezský kraj vyžaduju koncepční a smysluplné řešení, které chce spolupráci politických stran napříč spektrem.

Měl by stát nabízet pomocnou ruku těžebním společnostem v problémech?

Stát by neměl jakkoli podporovat soukromé společnosti. Na druhou stranu, jestliže je vlastníkem nerostného bohatství, má jistou míru odpovědnosti za jeho čerpání i za pracující v tomto odvětví. Je to sociální skupina, která fyzicky velmi těžce pracuje. Musíme o ní v tomto kontextu přemýšlet a zohlednit všechny souvislosti zejména s určením věku odchodu do důchodu, odstupného apod.

Jaké je podle vás největší riziko pro energetickou bezpečnost ČR?

Ukazuje se, že masivní příklon a podpora zejména solární energetiky byla chybou. Jestliže stát ročně vydává na podporu tohoto typu výroby elektřiny nějakých 40 miliard ročně, pak jsou tyto peníze vynaložené neefektivně. Podle této jednoduché matematiky bychom dostavěli nové jaderné bloky v Temelíně za 7 až 8 let.

Takže bychom se měli vyvarovat nepromyšlené podpory vybraných zdrojů energie a urychleně dostavět Temelín. Jaderné palivo ale také není nevyčerpatelné, navíc se přidávají problémy s jeho uložením a závislost na dodávkách ze zahraničí. Nejsou to spíš faktory snižující naši energetickou bezpečnost?

Myslím, že naše energetická bezpečnost není zásadně ohrožena. Skutečně nevidím jinou alternativu než Temelín, případně Dukovany dostavět. Ano, chápu, že se zde promítá celá řada vlivů ekonomických a dalších. Jiné řešení však nevidím. Pevně věřím, že výzkum a použití nových technologií pomohou ke smysluplnému využití obnovitelných energetických zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se baví bagry po práci
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje