
Mimo provoz je aktuálně 6 ze 7 belgických jaderných reaktorů, které jinak pokrývají až polovinu spotřeby elektřiny v zemi. Situaci může zhoršit příliš chladná zima. Belgické úřady proto už připravují plány na omezování spotřeby elektřiny. Zastavit se kvůli tomu může například hromadná doprava.
Belgie má dvě jaderné elektrárny, obě se mimochodem blíží závěru své životnosti, a tři ze čtveřice reaktorů elektrárny Doel u Antverp jsou teď mimo provoz kvůli předem plánované údržbě chladicích systémů. Aby toho nebylo málo, tak kvůli mikroskopickým trhlinkám v betonovém plášti musela energetická společnost Engie Electrabel neplánovaně odstavit i všechny tři reaktory elektrárny Tihange u Lutychu. Pláště teď musí firma opravit. Reaktory chce postupně zapojovat v průběhu zimy a jara, ale agentura Reuters s odvoláním na experty tvrdí, že se opravy mohou ještě protáhnout, uvedl Radiožurnál.
Čtěte také:
Caterpillar snížil odhad tržeb a zisků
Mobil ušitý horníkům na míru
Protože v provozu je jen jediný reaktor, bude v Belgii v zimě chybět asi 1700 megawattů elektrické energie. Tisíc hodlá Belgie dovážet ze sousední Francie, byť i Francie mívá v zimě kvůli zvýšené spotřebě sama problémy se stabilitou přenosové soustavy.
Zbývajících nejméně 700 megawattů musí Belgie pokrýt jiným způsobem. Zapojila kvůli tomu do provozu staré už nepoužívané elektrárny na ropu a zemní plyn, zvýšila také dovoz zkapalněného zemního plynu po moři a instaluje dieselové generátory. Ale pokud to nebude stačit, nezbyde Belgii nic jiného než snížit spotřebu.
Země by podle belgického ministerstva energetiky měla zvládnout prosinec, ale výhled na leden i únor jsou nejisté. Mnohé bude záviset na počasí, protože čím tužší zima, tím vyšší spotřeba na vytápění.
Belgické úřady už aktualizovaly nouzový plán. Ten počítá například s vypínáním světel u dálnic a s omezováním výroby v průmyslových podnicích. Pokud by to nestačilo, pak by dokonce mohlo být nutné každý den vypínat na tři hodiny elektřinu ve venkovských oblastech a zastavovat vlakovou dopravu a tramvajové linky.
Úřady také vyzývají domácnosti, aby samy snížily spotřebu, aby lidé například méně žehlili, a mají-li sporák na elektřinu, tak aby vařili jen na jedné plotně.
Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků