Bez veřejné podpory přestávají OZE investory zajímat

Ilustrační foto: wikipedia.org

Veřejná podpora obnovitelných zdrojů se jen v České republice počítá ve stovkách miliard korun. Foto: wikipedia.org

Hodnota investic do obnovitelných zdrojů energie v Evropě dosáhla ve druhém čtvrtletí letošního roku hodnoty 3,5 miliard euro. Omezování podpory v řadě zemí EU včetně ČR však naznačuje, že se v budoucnu zájem investorů přesune jinam.

Podle čtvrtletní analýzy vývoje investic do energetiky společnosti Ernst&Young je hlavním znakem nových investic do evropské energetiky sázka na minimum podnikatelského rizika. Pro investory jsou lákavá především regulovaná a státy podporovaná odvětví, jako je právě výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů nebo síťová odvětví, napsal Ekonomický deník.

Čtěte také:
Bartošek: Masivní podpora solárů byla chybou
Bez veřejné podpory soláry stagnují

Podle analytiků však lze předpokládat, že se v následujících obdobích přesune zájem investorů do jiných regionů. Důvodem je klesající míra podpory v řadě zemí Evropské unie a nejistota ohledně její budoucnosti. Příkladem mohou být i aktuální a opakované spory o vypsání podpory pro české OZE. Od přímé podpory „zelených zdrojů“ upouští také Německo, nebo Británie. Francie a Itálie oznámily změny v zacílení podpory.

Odchod investorů do čisté energetiky z Evropy může být o to rychlejší, že mezi velkými investory rostl v poslední době podíl mimoevropských investic. Například největší akvizicí v druhém čtvrtletí letošního roku byl nákup 80 procent akcií německé firmy WindMW čínskou korporací Tři soutěsky v hodnotě 1,6 miliardy euro. Významnou roli hráli ovšem také třeba ruské investice.

Mohlo by vás zajímat:
V Británii zavřou poslední hlubinný důl
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval