Bez veřejné podpory soláry stagnují

Soláry sk wikipadia org

Boom výstavby fotovoltaických elektráren byl vyvolán hlavně možností snadného výdělku. Foto: wikipedia.org

Instalovaný výkon solárních elektráren v Česku od roku 2012 stagnuje. Ke konci letošního 1. pololetí bylo v tuzemsku instalováno 2045,5 megawattu (MW) zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. To je o necelá dvě procenta méně než na konci roku 2012.

Vyplývá to z dat Energetického regulačního úřadu. Podle analytiků je důvodem stagnace zastavení státní podpory novým zdrojům od začátku roku 2014.

Během tzv. solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. „Boom výstavby fotovoltaických elektráren byl vyvolán hlavně možností snadného výdělku,” řekl analytik Petr Hlinomaz.

Čtěte také:
Elektřina z větru je příliš drahá
Britský poradce: Větrná a solární energie je plýtvání

Tehdejší rozvoj fotovoltaiky stále vyvolává nejrůznější kontroverze. Například loni v lednu upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor doplnil, že znovuzavedení provozní podpory pro nové fotovoltaické zdroje v ČR neočekává a ani by ji nedoporučoval. Další rozvoj odvětví podle něj postupně zajistí nově zavedená investiční podpora pro malé fotovoltaiky a omezení administrativy pro systémy do deseti kilowattů (kW). To od letoška umožnila novela energetického zákona.

Na tyto výhodnější podmínky již reagovaly všechny významné energetické společnosti nabídkami dodávky, montáže, financování a servisu fotovoltaických systémů na klíč. V nejbližším období ale budou přibývat pouze desítky MW ročně,” uvedl Gavor.

Kromě instalovaného výkonu se v posledních letech příliš nemění ani objem elektřiny, které fotovoltaické elektrárny v ČR vyrobí. V letošním prvním pololetí činila jejich výroba 1,1 terawatthodiny (TWh), meziročně o sedm procent méně. Díky odstávkám jaderných elektráren se ale nezměnil podíl výroby fotovoltaických zdrojů na celkové výrobě. Byl zhruba 2,5 procenta. Celkem se v Česku se v letošním prvním pololetí vyrobilo 43,4 TWh elektřiny. Nejvíce se na něm podílely uhelné elektrárny.

Současný celkový instalovaný výkon solárních elektráren v ČR ve výši asi 2000 MW je zhruba stejný jako instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně. „Jaderné elektrárny mají ale ve srovnání s fotovoltaikou využití výkonu asi sedminásobně vyšší,” uvedl Gavor. Důvodem je podle analytiků zejména to, že objem výroby fotovotaických elektráren na rozdíl od jaderných zdrojů závisí na počasí.

Mohlo by vás zajímat:
V Británii zavřou poslední hlubinný důl
Nový šéf labouristů chce těžit uhlí
Druhý největší americký těžař zbankrotoval