Doba čtení:2 m, 28 s
Americký prezident Joe Biden podle serveru využívá obrovskou moc Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Foto: wikipedia commons Gage Skidmore

Přístup administrativy amerického prezidenta Joe Bidena k energetické politice ignoruje význam uhlí a poptávku po elektřině pro základní zatížení. Bidenova administrativa je odhodlána zlikvidovat uhelné elektrárny ve jménu „environmentální spravedlnosti“. To je krátkozraké, napsal server foxnews.com.

Biden podle serveru využívá obrovskou moc Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Ta dala americkému uhelnému průmyslu ultimátum: buď utratí miliardy, nebo skončí. V květnu loňského roku EPA nečekaně navrhla předpisy, které nutí uhelné elektrárny instalovat systémy zachycování uhlíku (CCS) nebo do roku 2040 výrazně nahradit uhlí zemním plynem.

Palička: Spolehlivá náhrada za uhlí a plyn není a dlouho nebude

V současné době jsou v USA pouze dvě komerční uhelné elektrárny vybaveny zařízením CCS a plošná instalace infrastruktury CCS bude uhelné elektrárny stát miliardy. Po instalaci bude provoz těchto elektráren až o 50 procent dražší. V důsledku toho bude mnoho uhelných elektráren předčasně uzavřeno.

Agentura EPA předpokládá, že její předpisy povedou k uzavření tolika uhelných elektráren, že se energie z uhlí sníží o 18 gigawattů ročně. USA jsou na cestě k uzavření poloviny své uhelné kapacity do roku 2026. Tento úbytek výroby elektřiny pro základní zatížení představuje pro americkou ekonomiku vážnou hrozbu.

Biden prosazuje cíl přechodu na obnovitelné zdroje energie, jako je větrná a solární energie, a odklon od tradičních zdrojů základní zátěže dříve, než budeme schopni udržet dostatečnou výrobu pro ekonomiku. Obnovitelné zdroje samy o sobě zatím nejsou schopny uspokojit rostoucí americkou poptávku po energii.

Síkelovo ministerstvo v energetice nebezpečně tápe

Pokud se Amerika zbaví fosilních paliv, jako je uhlí, dříve, než vytvoří kapacitu pro nahrazení této základní výroby, pak by Američané měli očekávat výpadky proudu a blackouty, vyšší účty za elektřinu a ekonomiku neschopnou konkurovat našim protivníkům.

Uhlí je pro základní zatížení mnohem spolehlivější než obnovitelné zdroje energie, jako je vítr a slunce, protože dokáže udržet výrobu i za nepříznivých podmínek, například ve dnech, kdy nefouká vítr nebo nesvítí slunce. Biden nicméně nadále prosazuje obnovitelné zdroje energie, aniž by si uvědomoval potřebu zachovat stávající kapacity základního zatížení, a to i přesto, že odborníci na energetiku bijí na poplach ohledně spolehlivosti sítě.

Příkladem je např: Severoamerická společnost pro elektrickou spolehlivost (North American Electric Reliability Corp.) nedávno oznámila Kongresu, že většině území USA nyní hrozí výpadky proudu během vlny veder.

Německá energetika je toxická

S rostoucí poptávkou musí USA vyrábět dostatek energie z různých zdrojů, aby byla zajištěna spolehlivost sítě a udrženy přijatelné ceny. Sazby za energii však již nyní rostou a požadavky EPA budou pro americké domácnosti znamenat jen větší finanční zátěž.

Kromě toho nařízení EPA podle foxnews.com jen zvýhodní protivníky, kteří budou nadále rozšiřovat své kapacity na spalování uhlí. Čína staví uhelné elektrárny ohromujícím tempem, jen v roce 2022 schválila neuvěřitelných 106 gigawatt nových uhelných kapacit, což je částečně způsobeno rostoucími obavami o spolehlivost sítě.