BMW bude zkoušet auta na výsypce dolu

BMW vybíralo místo pro stavbu polygonu z více než osmi desítek lokalit v celé Evropě. Foto: bmwusa.com

Sokolovská uhelná (SUAS) se bude podílet na přípravě pozemků pro stavbu zkušebního polygonu pro autonomní, tedy samořiditelná, vozidla, který chce na Sokolovsku vybudovat automobilka BMW.

Automobilka od těžařské firmy pozemky koupila a zahájení provozu na polygonu plánuje zhruba na rok 2022.

Čtěte také:
Horníci Sokolovské uhelné si polepší
Seznamte se s gigantem

Sokolovská uhelná má dostatečné technické zázemí a zkušenosti pro nutné úpravy profilu Podkrušnohorské výsypky a s tím souvisejícím přemisťování velkých objemů zemin,“ uvedl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl. S podobnými projekty má SUAS zkušenosti, které využila i při výstavbě rozsáhlých projektů, jako bylo koupaliště Michal nebo golfový areál v Sokolově.

BMW vybíralo místo pro stavbu polygonu z více než osmi desítek lokalit v celé Evropě. Pro bývalou výsypku na Sokolovsku nakonec rozhodla jak poloha, tak její podoba, kterou lze upravit přesně podle potřeb testovacího okruhu. Sokolovská uhelná je navíc schopna zjistit potřebnou úpravu celé oblasti.

Nový testovací okruh BMW má umožnit simulaci provozu na všech druzích komunikací, od víceproudých silnic až po městskou dopravu. Bude přes 100 kilometrů dlouhý a jeho součástí má být i více než deset budov. Automobilka do něj hodlá investovat stovky milionů eur a má zaměstnat až 400 lidí.

Partnery jako je BMW Sokolovská uhelná, která se připravuje na postupné ukončování těžby uhlí v regionu, preferuje. „Je to jediná možnost, jak zajistit dlouhodobě pracovní místa a ekonomickou i sociální stabilitu Sokolovska v době, kdy už nebude uhlí. Jednoduché montážní práce jsou příliš závislé na nízkých mzdách a kurzu koruny. Dnes jsou tady, zítra se klidně přesunou o tisíce kilometrů dál. Naopak projekty postavené na vysoké odbornosti mají z dlouhodobého hlediska výrazně větší stabilitu a přínos,“ dodal Pöpperl.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo