Doba čtení:1 m, 9 s

Provozovatel přenosové soustavy ve Velké Británii se včera odpoledne dvě hodiny potýkal s nedostatkem elektrického výkonu v síti. Podobná situace je mimořádná, naposledy nastala v únoru roku 2012 a 2009, napsal server oEnergetice.cz.

Kvůli neplánovanému odstavení několika nejmenovaných elektráren si vyžádal dodatečných 500 MW. Podle provozovatele sítě NationalGrid nedošlo k přímému ohrožení soustavy nebo k hrozbě blackoutu. Situace ale otevírá otázku nad stabilitou elektrické soustavy Velké Británie.

V soustavě Velké Británie je pro nadcházející zimní období přebytek 5,1 procenta mezi špičkovou zátěží soustavy a výrobní kapacitou elektráren. Ředitelka NationalGrid Cordi O’Hara v říjnu tuto situaci označila za „hraniční, ale stále zvládnutelnou“.

Čtěte také: Polsko zažehnalo krizi s nedostatkem elektřiny

Situace přišla ve chvíli, kdy se veřejně diskutuje o problému stárnoucích uhelných elektráren. Právě uhelné elektrárny při správném využití dokážou například vyrovnávat výkyvy obnovitelných zdrojů. Nedostatečná kapacita výroby pokrývající základní zatížení sítě je jedním z důvodů, proč se vláda Velké Británie rozhodla pro stavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C.

Podle Financial Times podpoří Velká Británie výrobu elektřiny z diesel generátorů v objemu 100 milionů liber. Dotace jsou určeny pro zajištění stability sítě v dalších patnácti letech. Tento druh výroby, který je jedním z nejvíce znečišťujících, by mohl daňové poplatníky přijít až na 436 milionů liber. Velká Británie je v poslední době kritizována za snížení podpory pro obnovitelné zdroje elektřiny.

Mohlo by vás zajímat:
Temelín stojí, Česko nemá proud