Britové připlatí záložním zdrojům energie

Elektrárna Eggborough: Foto: commons.wikimedia.org

Elektrárna Eggborough: Foto: commons.wikimedia.org

Velká Británie čelí vážným problémům se stabilitou dodávek elektrické energie. Podle některých názorů zemi může hrozit dokonce blackout. Britská vláda tak zvýší dotace pro záložní zdroje energie. Vydělá na tom i Křetínského elektrárna.

Velká Británie brzy vypne staré uhelné elektrárny a stabilní dodávky elektřiny se tak mohou stát závažným problémem. Britští ministři proto chtějí poskytnout více dotací dodavatelům elektřiny, která bude primárně sloužit jako zdroj záložního napájení. Zároveň také ministři chtějí zvýšit sankce těm společnostem, které nedodrží dohody a uzavírají elektrárny. Cílem je snaha zvýšit energetickou bezpečnost země, napsal Ekonomicky-denik.cz.

Čtěte také:
EPH převzala provozovatele elektrárny Eggborough
Staví Křetínský energetický pilíř Evropy?

Vláda chce takto získat až 1 GW energie navíc, která by měla vykrýt spotřebu v době špičky, kdy může docházet k tomu, že poptávka bude vyšší než nabídka. Zemi by jinak mohl hrozit i blackout. Problémy způsobuje značně nepravidelný výkon větrných, ale i solárních elektráren. Zatímco při silném větru či slunci je energie nadbytek, v případě, že vítr nefouká a je zamračeno, tak je naopak na trhu nedostatek elektřiny.

Přesná částka podpory bude oznámena po odborné konzultaci. Británie také chce trestat energetické společnosti, které přijímají dotace, ale neplní své sliby. Například počátkem letošního roku energetická společnost SSE oznámila, že uzavře svou výkonovou uhelnou elektrárnu Fiddlers Ferry, která dodávala 2 GW elektřiny a to navzdory tomu, že přijala dotace, aby provoz elektrárny udržela a byla tak záložním zdrojem. SSE se však brání. Podle prohlášení společnosti není provoz elektrárny ekonomicky udržitelný a to i přes přidělení kapacitní platby na rok 2018/2019.

Nutnost vykrývat nestabilní dodávky z obnovitelných zdrojů prodloužila také životnost elektrárny Eggborough, kterou vlastní Křetínského EPH. Firma totiž podepsala smlouvu se správcem britské přenosové sítě, kterým je společnost National Grid. Část elektrárny, konkrétně 775 z celkových 1960 megawattů výkonu, má sloužit jako záložní zdroj, který bude vykrývat nedostatek výkonu v tamní síti. Zdroj tak čeká ještě minimálně rok provozu.

Mohlo by vás zajímat:
Británie pohřbí uhlí, vsadí na plyn a jádro
Dostává Britská elektrárna nedovolenou podporu?
Přístup k uhlí rozděluje Evropu