Brno Křetínskému teplárny neprodá

Křetínského EP Energy zaslala městu nabídku se zájmem o odkup 75 až 100 procent akcií firmy. Foto: EPHOLDING

Zastupitelé Brna odmítli návrh firmy EP Energy Daniela Křetínského na odkup většiny nebo celé městské firmy Teplárny Brno. Zástupci společnosti zaslali městu nabídku se zájmem o odkup 75 až 100 procent akcií firmy.

Zastupitelstvo na návrh rady hlasovalo o tom, že neschvaluje jednání o možném partnerství a vstupu EP Energy do tepláren. Pro neschválení bylo 36 zastupitelů, nikdo nebyl proti a dva se zdrželi. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) nabídl koncernu Energetický průmyslový holding, pod který EP Energy spadá, participaci na tvorbě dlouhodobé koncepce v oblasti energetiky.

Čtěte také:
Křetínský čelí tlaku slovenské vlády
Křetínský chce ukládat energii z uhlí do baterií

EP Energy pod sebou soustřeďuje mimo jiné teplárenské provozy v České republice, kde se kombinuje výroba elektřiny a tepla a rozvody tepla. Kontroluje tak například Elektrárny Opatovice, Plzeňská energetika, Pražská teplárenská a podobně. Společnost se považuje za čelního dodavatele tepla koncovým zákazníkům.

Primátor Vokřál společnosti odpověděl, že Brno aktuálně řeší dlouhodobý pohled na vývoj v oblasti energetiky jak v Brně, tak i na trhu v celé České republice, a proto město nemá zájem o nabídku strategického partnerství. Skupině Energetický průmyslový holding však nabídl, že pokud chce díky jejím znalostem a zkušenostem v oblasti energetiky poskytnout podněty pro vytvářenou koncepci, lze najít s městem platformu pro odbornou participaci.

Teplárny Brno jsou jednou z desítky firem, které město Brno vlastní ze 100 procent. Zásobují asi 92 tisíc brněnských domácností i nemocnice, školy a úřady. Od ledna letošního roku snížily plošně cenu tepla o pět procent. Rodinný rozpočet průměrné domácnosti si díky tomu polepší zhruba o 900 korun ročně. Snížení ceny umožnil účinnější rozvod tepla, zejména přechod z parovodů na horkovody. Cenu tepla firma držela beze změny od roku 2012.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků