Bude Česko provozovat tureckou elektrárnu?

Podle Vítkovic Turci špatně odhadli kvalitu uhlí pro elektrárnu. Foto: wikipedia.org

Turecká vláda nabízí elektrárnu Adularya České exportní bance, která její výstavbu financovala. Foto: wikipedia.org

Turecká elektrárna Adularya za 18 miliard korun možná připadne českému státu. České exportní bance (ČEB), která její výstavbu financovala, ji nabízí turecká vláda.

Problémový projekt, jejž stavěly Vítkovice Power Engineering podnikatele Jana Světlíka, ale ještě není dokončený a vyžádá si další velké investice. Sama ostravská firma navíc čelí úpadku, uvedly Hospodářské noviny.

Čtěte také:
Turecká elektrárna nás může přijít na miliardy
Chrání banky klima nebo své zisky?

Těch alternativ, jak situaci řešit, je několik. A převzetí může být jednou z nich,” řekl HN vysoce postavený zdroj z banky, který nechtěl být jmenován.

Česká exportní banka již na dostavbu poskytla zhruba 12 miliard korun. Ty nešly přímo Vítkovicím ani turecké vládě, ale investorské firmě Naksan Holding rodiny Nakibogluových. Její členové však byli obviněni z účasti na nepovedeném puči proti tureckému prezidentovi Erdoganovi a o kontrolu nad firmou i elektrárnou přišli.

Podle zápisu z jednání věřitelského výboru Vítkovice Power Engineering turecká vláda avizovala, že je ochotná poskytnout ČEB veškeré potřebné licence pro provoz elektrárny i další podporu.

Situace, že by banka řídila dostavbu a následně i provoz elektrárny, je ale poměrně neobvyklá. „ČEB ji může řídit nebo poskytnout strategickému investorovi,” píše se v dokumentu Vítkovic, který byl projednán na setkání věřitelů. Podle něho ministr průmyslu Jan Mládek již měl kontaktovat firmu ČEZ, která má s provozem elektráren zkušenosti a v Turecku vlastní několik vodních zdrojů.

Nejprve však bude potřeba elektrárnu dostavět, což vyžaduje dalších 1,5 miliardy korun. A není jasné, kdo by případnou investici dofinancoval. V současné době nemá turecká strana s Vítkovicemi dořešené ani to, kdo zaplatí několik desítek milionů korun za zazimování stavby.

Kromě dostavby druhého bloku elektrárny není stále vyřešen problém s blokem prvním. Ten měl vyrábět elektřinu již třetím rokem. Radost ze zkušebního provozu letos na jaře rychle vymazala skutečnost, že kotel elektrárny je konstruovaný na jiný typ uhlí, než které se těží v blízkém dolu.

Mohlo by vás zajímat:
Uhlí místo turistů na Moldavské horské dráze
Uhlí vystřídala auta
Služební auto obra Koloděje