Bývalí uhlobaroni se hádají o miliardy

Antonín Koláček tvrdí, že mu někdejší spoluvlastníci Vasil Bobela a Petr Pudil dluží 4,5 miliardy korun. Stejná částka má připadnout i dědičce po jejich zesnulém partnerovi Luboši Měkotovi. Koláž: iuhli.cz

Mezi někdejšími majiteli Mostecké uhelné společnosti doutná další konflikt. Bojují o miliardy. Klíčového protagonistu privatizace firmy Antonína Koláčka zřejmě letos čeká nástup do švýcarského vězení.

Z nekončícího příběhu kontroverzní privatizace Mostecké uhelné společnosti znovu vyplývají na povrch rozbroje bývalých majitelů MUS o miliardy utržené prodejem firmy Pavlu Tykačovi. Antonín Koláček tvrdí, že mu někdejší spoluvlastníci Vasil Bobela a Petr Pudil dluží 4,5 miliardy korun. Stejná částka má připadnout i dědičce po jejich zesnulém partnerovi Luboši Měkotovi. Duo Pudil a Bobela tvrdí, že je to nesmysl, napsal deník E15.

Čtěte také:
Česko je zpět ve hře o miliardy z MUS
Podvodníkům z kauzy MUS možná zmírní tresty

Koláček v rozhovoru pro deník uznal, že Bobela a Pudil byli součástí akciové transakce s Pavlem Tykačem a své miliardy si vydělali zaslouženě. „Na druhé straně si ponechali i peníze, řádově devět miliard korun, které jim nepatřily,“ dodal.

„Podíly ve skupině Czech Coal jsme od společností ovládaných Antonínem Koláčkem a Lubošem Měkotou odkoupili před více než deseti lety. Obchod považujeme za dávno vypořádaný a neevidujeme k němu žádnou spornou pohledávku, soudní či arbitrážní řízení o úhradu kupní ceny. Nevidíme důvod, proč bychom se k věci dále vyjadřovali,“ sdělil mediální zástupce Bpd partners Vít Kurfürst. Kromě Bobely a Pudila zahrnuje skupina Bpd ještě dalšího vrcholového manažera MUS Jana Dobrovského.

Kořeny sporu tkví v roce 2007, kdy Pavel Tykač koupil ve dvou fázích 49 procent MUS. To už ale švýcarská policie dva roky vyšetřovala podezření, že z českých dolů byly nelegálně vyvedeny peníze. Následně měly být vyprány ve Švýcarsku. Mezitím majitelé poloviny firmy Koláček, Měkota, Bobela a Pudil začali připravovat prodej zbylých padesáti procent. Do úvahy připadal ČEZ nebo Pavel Tykač. Tomu již patřila polovina MUS. Protože Švýcaři šli po Koláčkovi s Měkotou, začal je údajně Bobela s Pudilem přesvědčovat, aby naoko vystoupili z akcionářské struktury firmy, a nesnižovali tak její hodnotu.

„Po nějakých diskuzích jsme to udělali a předali jsme jim naše akcie MUS do správy. Vyplatili nám zálohu asi dvě miliardy korun,“ doplnil Koláček. Současně měl k těmto smlouvám uzavřít s Bobelou a Pudilem dodatky. Mimo jiné o tom, že v případě, že se MUS prodá za více peněz, rozdíl Koláčkovi s Měkotou doplatí. Jestliže Tykač nakonec za podnik zaplatil dvacet miliard korun, mělo na každého z nich připadnout 4,5 miliardy.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Rypadlo dokráčelo do cíle