Cenu akcií OKD prý určili Sobotka a Urban

Pro premiéra Bohuslava Sobotku je kauza privatizace OKD Achillovou patou. Foto ČSSD

Prodejní cenu státního podílu v důlním podniku OKD údajně určili v roce 2004 tehdejší ministři financí a průmyslu Bohuslav Sobotka a Milan Urban (oba ČSSD), a to na jednáních se zástupci majoritního vlastníka společnosti, firmy Karbon Invest.

Prohlásil to v pátek někdejší zaměstnanec Fondu národního majetku (FNM) Petr Lis, který vypovídal jako svědek u Obvodního soudu pro Prahu 2. Tamní senát řeší trestní kauzu související se zmíněnou kontroverzní privatizací OKD, když podle obžaloby stát přišel prodejem 46 procent akcií v podniku o více než 5,7 miliardy korun.

Čtěte také:
Znali pravdu o OKD, ale už nežijí
Sobotka před soudem hájil prodej OKD

Tehdejší vláda premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) prodala státní podíl Karbon Investu za 4,1 miliardy. Žalobce i nynější zástupci ministerstva financí ale míní, že cena měla být až 9,8 miliardy korun.

Na lavici obžalovaných však zasedl jen znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v těžební společnosti. Společně s ním hrozí trest za privatizaci také dvěma někdejším místopředsedům FNM Pavlu Kutovi a Janu Škurkovi, kteří měli podklady pro prodej akcií OKD na starosti.

Všichni obžalovaní vinu odmítají. Argumentují mimo jiné tím, že fond byl jen administrátorem celého procesu privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu.

A jejich tvrzení v pátek podpořil i slyšený svědek Lis. Odmítl, že by Douchův posudek byl základním pilířem pro určení ceny státního podílu. Šlo prý o podpůrný materiál, který měl jen vyloučit, že při prodeji nedojde k nepovolené státní podpoře vůči kupujícímu, tedy firmě Karbon Invest.

„Cena byla tvořena na jednání mezi ministrem Sobotkou, Urbanem a zástupci Karbon Investu 11. března, nikoli na základě znaleckého posudku,“ podotkl Lis s tím, že na tomto jednání se vládní činitelé dohodli se společností na navýšení původní částky.

Karbon Invest totiž nejprve nabízel za 46 procent akcií OKD 2,25 miliardy korun. To se ale nelíbilo jak Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, jehož dva zástupci v pátek u soudu rovněž vypovídali, tak ani Fondu národního majetku.

Mohlo by vás zajímat:
Zakládací vůz slouží uhelným rýpadlům
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Rypadlo dokráčelo do cíle