Mezi argumenty, proč stavět nové jaderné bloky v Česku, patří i ten, že výstavba pomůže českému průmyslu. Stále více tradičních dodavatelů ale krachuje.
Nové jaderné bloky by se měly stavět v Temelíně i Dukovanech. Obří projekt však obsahuje celou řadu otazníků. Budou stát stovky miliard korun. Zatím stále není jasné, kdo je zaplatí, ani kde se bude skladovat vyhořelé jaderné palivo. Podporovatelé jádra proto tasí různé podpůrné argumenty. Jedním z hlavních je, že se na výstavbě budou významně podílet české firmy. To ale nejspíš nebude pravdou.
Čtěte také:
Další problém v českých jaderných plánech
Před 30 lety byl spuštěn čtvrtý blok v Dukovanech
Zahájení výstavby nových bloků – spíše v Dukovanech než v Temelíně – je reálné nejdříve za deset let. Znepokojivé otázky zní: Kolik tradičních českých podniků z oboru energetického strojírenství v té době bude ještě fungovat? A kolik z nich bude mít potřebné znalosti a dovednosti? V posledních třech letech totiž nastaly ve zmíněném oboru těžké časy. Řada známých firem, jmenovitě Vítkovice Power Engineering, ČKD Praha DIZ, Modřany Power a Královopolská RIA, zbankrotovaly. Další se potýkají s úbytkem zakázek z klasické i jaderné energetiky a přesměrovaly svou pozornost jinam, napsal server Euro.cz.
Energetické strojírenství je tradičním oborem českého průmyslu. Zajímavé je i tím, že se vyvíjí opačně než většina odvětví. Zlaté časy prožilo v letech 2008 až 2013, kdy se obecně domácí ekonomice moc nedařilo. Konjunkturu oboru tehdy táhl investiční program společnosti ČEZ za více než 100 miliard korun, zahrnující obnovu elektráren Tušimice, Prunéřov a Ledvice i výstavbu paroplynového bloku v Počeradech.
Naopak na počátku na počátku roku 2015, kdy česká ekonomika nabrala tempo, se objevil první bankrot v sektoru dodavatelů pro energetiku. A zatím se nezdá, že by se situace měla obrátit.
Mohlo by vás zajímat:
Pro Australany je uhlí úžasné
Čína v roce 2016 uzavře přes tisíc dolů
Australané koupili za miliardu důl v Kanadě