Česko sužuje malá uhelná krize

Doba čtení:1 m, 20 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Laxnost zákazníků kombinovaná s rostoucím počtem nových kotlů letos vyústila v malou „uhelnou krizi“. Sklepy mnoha lidí, kteří jinou možnost než vytápění uhlím nemají, jsou před zimou stále prázdné, napsal Deník.cz.

Právě na hrozící nedostatek tříděného uhlí upozorňovala studie poradenské firmy Vupek Economy, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu. Studie doporučovala plné prolomení limitů těžby hnědého uhlí.

S příchodem nových automatických kotlů na pevná paliva roste zájem o hnědé uhlí, nejvíce o takzvaný „ořech 2″, který je levnější než černé uhlí a nové kotle s ním dobře „spolupracují“. Například zástupci uhelných skladů na Ostravsku už loni odhadovali, že poptávka po hnědém uhlí do automatických kotlů se zdvojnásobila a trend pokračuje.

Čtěte také: ERÚ: Nedostatek uhlí zdraží teplo

V ostravských uhelných skladech Kalman Trade uvedli, že oživení poptávky pozorují zhruba od počátku srpna. Lidé nakupují černé uhlí, hnědé uhlí i koks. Ceny se zvýšily proti loňsku minimálně. Problémem ale začíná být to, že producenti hnědého uhlí z Bíliny a Mostu už v určitých obdobích přestávají stačit pokrývat poptávku.

Problém s hnědým uhlím trápí celou ČR včetně regionů, které jsou nejblíže severočeskému dolu Bílina. „Nemáme, čeká se opravdu hodně dlouho. Bereme z Dolů Bílina dva tisíce tun. Ale zatím jsem dostala z pěti kamionů jen jeden. Nejhůře postižení jsou lidé, kteří mají ekologické automatické kotle a potřebují „ořech 2″, ten není k sehnání. Mohu jim nabídnout peletky, ale ty jsou dvakrát dražší,“ potvrdila vedoucí prodeje paliv z ústecké společnosti Zdemar Nicol Jancecká.

Mohlo by vás zajímat:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí