Doba čtení:1 m, 34 s
Jaderná elektrárna Temelín. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ založí kvůli dostavbě jaderných elektráren Temelín a Dukovany dvě dceřiné společnosti. Rozhodlo o tom představenstvo polostátní firmy, napsaly České noviny.

Variantu výstavby pod vedením nové dceřiné společnosti firmy již dříve podpořil premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). „V návaznosti na Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky bylo představenstvem definitivně rozhodnuto, že vyčleníme tyto projekty do samostatných dceřiných společností,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že samostatné dceřiné společnosti mohou lépe hledat partnery pro dostavbu obou elektráren.

Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále ale zbývá dořešit, jak výstavbu financovat. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) serveru iUHLI.cz v září řekl, že výstavbu nových bloků jaderných elektráren by měl zaplatit ČEZ.

Čtěte také: Drábová: Jádro se stavět se bude!

Osud jaderných elektráren, především prodloužení životnosti Dukovan, bude zřejmě mít vliv i na budoucnost tuzemského hnědého uhlí. Ministr Mládek totiž navrhuje odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA právě kvůli nejasné budoucnosti jádra v Česku.

ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Hlavním důvodem bylo, že stát neposkytl na stavbu garance. Stavba nových bloků měla být podle původních plánů dokončena v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš letos v červnu řekl, že výstavba každého nového jaderného bloku bude stát řádově 120 až 150 miliard korun.

Z jaderných zdrojů pochází asi třetina vyrobené elektřiny v Česku. Podle Státní energetické koncepce se má podíl jádra do budoucna zvyšovat. V roce 2050 má jádro zajišťovat polovinu vyrobené elektřiny v ČR.

Mohlo by vás zajímat:
Sázka na jádro? Noční můra české energetiky!