ČEZ prodává byty, obyvatelé se bojí

Sídliště Písnice_wikipedia_Jan Sequens_compressed

Obyvatelé sídliště se bojí, že jejich byty koupí podnikatelé napojení na tržnici SAPA. Foto: wkipedia.org Jan Sequens

Polostátní firma ČEZ, která vlastní i hnědouhelné Severočeské doly, hodlá na pražském sídlišti Písnice prodat 770 bytů i s pozemky. Získá je zájemce, který nabídne nejvyšší sumu. Obyvatelé se bojí, že domy koupí spekulanti s pozemky. A chystají protesty.

ČEZ se postupně zbavuje asi 8 000 bytů, které zprivatizoval. V roce 2010 společnost prodala například asi 2 000 bytů v Kadani, Chomutově, Jirkově a Klášterci nad Ohří. Prodej bytů na sídlišti Písnice je spolu s 33 byty ve Vršovicích poslední částí bytového fondu společnosti ČEZ určeného k odprodeji.

Čtěte také:
ČEZ Teplárenská investuje na severu
Vedení ČEZ opět bez odměn

Obyvatelé bytů se ale bojí, že domy koupí spekulanti nebo firmy napojené na nedalekou tržnici SAPA. Obávají se, že se budou muset odstěhovat, anebo že nový majitel bude „přinejmenším“ usilovat o zvýšení nájmů.

Součástí prodeje je kromě bytového fondu i občanská vybavenost včetně prodejny potravin. Vedle ní by měla v budoucnu vzniknout stanice metra Písnice, což hodnotu těch nemovitostí i pozemků ohromně navýší,“ řekl serveru iDnes.cz Ondřej Václavík, mluvčí vzniklé občanské iniciativy Moje Písnice. Podobné obavy navíc sdílí i vedení městské části Praha-Libuš. „Neradi bychom, aby tady postupně vznikala nějaká vietnamská čtvrť,“ říká starosta Jiří Koubek (TOP 09).

Společnost ČEZ však jakékoli spekulace o tom, že by byl prodej tržnici Sapa domluvený předem, v což někteří nájemníci věří, odmítá. „S žádným potenciálním uchazečem jsme předem nejednali a nejednáme. Okruh osob, které budou mít zájem účastnit se veřejné soutěže, není nijak omezen,“ uvedl mluvčí společnosti Roman Gazdík. Podle něj se navíc plánovaným prodejem postavení nájemníků nijak nezmění.

Obavy o budoucnost bydlení mírní také místopředseda Sdružení nájemníků ČR Jan Vozárik. „Uzavřené nájemní smlouvy budou platit i při změně pronajímatele. Ten může sice dát návrh na zvýšení nájemného, ale v případě, že nájemci nebudou s navýšením souhlasit, mohou se obrátit na soud, který výši nájmu určí,“ vysvětluje.

Chceme byty přednostně

Problém místní vidí také v tom, že se současný majitel domů neobrátil s nabídkou odkupu bytů nejprve na ně. „Naší prioritou teď je, aby bylo výběrové řízení pozastaveno a byty nám ČEZ nabídl přednostně za sníženou cenu,“ říká jedna z nájemníků Božena Holubová.

K nabídce odkupu bytů už však ze strany ČEZ jednou došlo. „V roce 2003 jsme byty k odprodeji nabízeli. Obdrželi jsme však od jiného subjektu nevyžádanou nabídku za vyšší cenu, než za jakou byl nájemníkům odkup nabízen,“ řekl Gazdík.

Kvůli této nabídce musela společnost proces zastavit, protože prodej za nižší cenu by byl v rozporu s péčí řádného hospodáře, kterou ČEZ jako polostátní firma musí dodržovat. V případě, že by společnost upřednostnila jinou nabídku než tu s nejvyšší cenou, můžou ji zároveň žalovat i menšinoví akcionáři.

Podle Gazdíka je možné, že nový majitel byty nájemníkům k odkoupení nabídne. Při posuzování dvou cenově stejných nabídek navíc dostane přednost ta, ve které se kupující zaváže, že byty nájemníkům případně prodá za výhodnou cenu.

Na úterní podvečer svolává iniciativa Moje Písnice proti prodeji části sídliště demonstraci. „Na prvním setkání nájemníků byla účast přibližně 400 osob. Vzhledem k tomu, že nyní oslovujeme nejen zúčastněné nájemníky, ale celé sídliště, očekáváme účast zhruba tisícovky lidí,“ dodal Václavík.

Mohlo by vás zajímat:
V šachtě se prohání Batmanovo žihadlo
TOP 10 navždy bohatých
O uhlí se často lže