Doba čtení:1 m, 16 s
Elektrárna Chvaletice. Foto: Severní energetická

Energetická společnost ČEZ vydělá na prodeji Elektrárny Chvaletice o půl miliardy korun více, než čekal. ČEZ elektrárnu prodal Severní energetické. Součástí transakce z jara 2013 byly také emisní povolenky, které pro elektrárnu dostal ČEZ zdarma výměnou za investice do ekologičtějšího provozu. Napsal server E15.cz.

Severní energetická tak musí společnosti ČEZ vyplácet 90 procent tržní hodnoty těchto povolenek přidělených na daný rok. Celkem jde do roku 2019 o 5,3 milionu kusů, které ČEZ ocenil na 450 milionů korun. „Počítali jsme s tehdejší cenou, která začínala na třech eurech za povolenku a postupně rostla k čtyřem eurům,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Od té doby ale Brusel naplno rozjel záchrannou akci systému emisního obchodování a schválil první část jeho reformy. Trh ožil. „Od schválení dočasného stažení povolenek je zřejmý růstový trend jejich ceny,“ řekl analytik obchodníka s povolenkami Vertis Daniel Ošťádal.

Zatímco v den oznámení prodeje Chvaletic stála povolenka 3,43 eura, teď se prodává za 7,35 eura. Do konce roku se podle Virtuse Energy cena vyšplhá na 8,50. „Mezi roky 2016 a 2019 bude cena povolenky mezi devíti a deseti eury,“ dodal jednatel firmy Jan Fousek.

ČEZ nechce kvůli nejistému pohybu cen povolenek novou hodnotu chvaletického balíku uvádět. Pokud se ale naplní Fouskův scénář, hodnota povolenek z Chvaletic vyskočí z 21 milionů eur téměř na 40 milionů eur. Při kurzu 27 korun za euro by bruselské reformy mohly firmě ČEZ vydělat skoro půl miliardy korun.