Chvaletická kotelna splní emisní limity

Nové nízkoemisní hořáky na zemní plyn. Foto: Czech Coal

V elektrárně ve Chvaleticích finišuje přestavba najížděcí kotelny. Změnou palivové základny, kdy stávající olejové hořáky budou nahrazeny novými nízkoemisními na zemní plyn, se sníží emise kotlů tak, aby splňovaly nové limity platné po roce 2018.

Po rekonstrukci se přestane v najížděcí kotelně používat těžký topný olej – mazut, a proto se musely postavit nový distribuční plynovod z nedalekých Chvaletic a regulační a měřicí stanice plynu. Na plynovod budou napojeny další ekonomické subjekty v sousedním průmyslovém areálu. Výstavbu realizuje sdružení irem Rekomont, I. SPZ a RUBING. Dokončena bude v závěru roku.

Čtěte také:
V Chvaleticích dokončují modernizaci
Sev.en dokončí Chvaletice sama

Nový plynový hořák má již první z kotlů. Po jeho najetí se vymění hořák i na druhém kotli. Na oba kotle bude nainstalován ekonomizér pro využití odpadního tepla spalin a zvýšení účinnosti. Od července má najížděcí kotelna také nový komín upravený na spalování zemního plynu. Měří 35 metrů. Po dokončení plynofikace se dostanou emisní limity CO pod 50 mg/Nm3 a NOX pod 100 mg/Nm3. Najížděcí kotelna vyrábí páru, která se využívá k najíždění elektrárenských bloků a pro výměníkovou stanici vytápění areálu Sev.en EC. Slouží také jako záložní zdroj tepla pro soustavu CZT Chvaletice. Kotelna má dva kotle o celkovém instalovaném jmenovitém tepelném příkonu 37,9 MW. Průměrný roční součet provozníchhodin obou kotlů dosahuje zhruba 206 hodin.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu