Doba čtení:1 m, 16 s
Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO). Foto: anobudelip.cz

Karlovarský kraj zaplatí ze svého lidem kotle pořízené v rámci takzvaných kotlíkových dotací, které ale byly chybně označené. Na dotaci tak nemají nárok, i když kotle koupili v dobré víře.

V Karlovarském kraji se to týká zatím deseti žadatelů, řekla novinářům hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová (ANO).

Čtěte také:
Kotlíkové dotace jsou správný krok
Podvody s dotacemi budou vyšetřovat měsíce

Dotační program na výměnu zastaralých kotlů na pevná paliva za ekologičtější spadá pod ministerstvo životního prostředí. To upozornilo kraje, že některé kotle Atmos nemohou proplácet.

Protože na štítku kotle měly uvedenou emisní třídu jedna, ale bohužel to byly kotle emisní třídy tři, které už nesplňovaly dotační podmínky. Žadatelé ale už prošli hodnocením žádosti a považuji za neférové, abychom jim dotace neproplatili, protože si už je pořídili“ uvedla Vildumetzová.

S ministerstvem chce kraj podle hejtmanky jednat o tom, aby problém řešilo s výrobcem. Náklady vynaložené na chybně označené kotle by tak mohl kraj případně později dostat zpět.

Karlovarský kraj získal ve druhé vlně dotací 64 milionů korun. To by stačilo na výměnu asi 700 kotlů. Na proplacení chybně označených kotlů teď kraj vyčlenil 1,5 milionu korun. Skutečné náklady budou ale zřejmě nižší, protože na jednoho žadatele jde zhruba o 75 tisíc korun. Žadatelé mohou podle pravidel získat podle druhu kotle 75 až 80 procent výdajů.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj