Doba čtení:1 m, 2 s
Ilustrační foto: Imagio.cz
Ilustrační foto: Imagio.cz

Střední průmyslová škola v Mostě představila tento týden Projektové studio. Studenti se v něm zdokonalují v technickém kreslení a v návrzích designu předmětů denní potřeby. Napsal Mostecký deník. Škola studio pořídila z grantu Chytré hlavy pro sever, který každoročně vyhlašuje těžební společnost Vršanská uhelná.

„Věříme, že učebna s moderní technologií zvýší zájem mladých lidí o strojírenské obory,“ uvedla ředitelka školy Hana Praženicová. Vršanská uhelná na studio přispěla částkou 518.000 korun. „Působíme v regionu a chceme tu být prospěšní. Region potřebuje zvyšování vzdělanosti,“,“ dodal generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček. Podle něj je podpora vzdělávání na místních školách správnou volbou.

Budoucí technici se učí vytvářet složité stroje i obyčejné věci, od nábytku po šťouchačku na brambory. Studio iniciované učitelkou Ivanou Dušánkovou sídlí v upravené učebně v budově školy a umožňuje plynulý přechod od teoretické výuky k praxi. Za lavicemi je řada monitorů s počítači se speciálními konstrukčními a návrhářskými programy, potřebné hlavně pro stavbu strojů.

Nezaměstnanost na Mostecku je druhá nejvyšší v ČR. Podniky a průmyslové svazy dlouhodobě upozorňují na nedostatek kvalifikovaných techniků. Budoucnost je v technickém vzdělávání, řekl minulý týden při návštěvě Mostecka šéf Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.