Čistí se bazény, kde se nevykoupete

Čištění bazénů je jednou z důležitých prací během odstávky druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Foto: ČEZ

Vyčistit bazény a potrubí od usazenin mají v plánu technici v elektrárně Temelín. Nyní prochází velkým čištěním bazén pod chladicí věží číslo tři. Následně očistou projde i bazén čtvrté chladicí věže.

Jde o jednu z důležitých prací během odstávky druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Naposledy podobné čištění proběhlo v roce 2013, kdy se jednalo o věž číslo čtyři.

Čtěte také:
Temelín udělal změnu v bezpečnostním softwaru
V Temelíně kromě elektřiny vyrobí i med

„Pokud nemá voda, kterou z Vltavy čerpáme, dostatečnou kvalitu, tak ji před použitím ještě čistíme. I tak se ale za léta provozu do technologie věže dostaly různé nečistoty. Ty pak mohou mít vliv na účinnost přenosu tepla a tedy i výrobu elektrárny,“ vysvětlil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Proto k čištění energetici přistupují v několikaletých intervalech. Už dvakrát od zahájení provozu prošla čistícím procesem každá ze čtyř temelínských dominant. K čištění se použijí dva speciální sací bagry. Práce se zatím rozběhly u chladicí věže číslo tři. Po dokončení bude následovat i čtvrtá chladicí věž.

Vlastnímu zahájení prací přecházelo odčerpání vody z bazénu pod věžemi. „Snahou bylo odčerpat vodu co nejrychleji, aby bylo dostatek času na provedení čištění. Proto jsme posílili i o techniku z Dukovan,“ poznamenal Martin Novotný, velitel temelínských hasičů. Velkoobjemovou čerpací stanicí pomáhali i hasiči z Českého Krumlova. Celkový minutový výkon čerpací techniky byl cca 30 m3. Odčerpání 40 tisíc m3 hasiči zvládli přibližně za den.

Druhý temelínský blok byl odstaven v pátek 29. června ve 21 hodin. Důvodem plánované odstávky je výměna paliva. Vedle toho projde kontrolou například turbína nebo bezpečnostní systémy. Důležitou prací bude i rekonstrukce části potrubí cirkulační chladící vody. Celkově je v plánu přes deset tisíc činnost. Odstávku ČEZ naplánoval na dva měsíce.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu