Další miliony na kotle budou i na Vysočině

Když Kraj Vysočina loni v lednu zahájil přijímání žádostí o tyto dotace na výměnu starých kotlů, čekalo na otevření krajského úřadu v mrazu několik stovek lidí. Foto: Kraj Vysočina

Kraj Vysočina dostal dalších 239 milionů korun z evropských fondů na výměnu starých kotlů v domácnostech za nové. Podle ministerstva životního prostředí by tato částka měla kraji umožnit dotovat nákup téměř 2500 kotlů.

Žádosti o podporu začne krajský úřad přijímat od obyvatel na podzim, přesný termín zatím nebyl stanoven. Stejnou částku, tedy 239 milionů korun, už Vysočina dostala na ekologičtější kotle minulý rok a v letošní dodatečné výzvě rozdělovala dalších 24 milionů. Do dubna kraj podpořil výměnu celkem 2300 kotlů, zatímco žádostí dostal přes 3000. V chystaném dalším kole by měla být výše podpory na žádost o něco nižší, takže by dotace měly vyjít nejméně na 2486 uchazečů.

Čtěte také:
Ústecký kraj dá na kotle 19 milionů
Královéhradecký kraj dá na kotle 200 milionů

Lidé budou zřejmě moci formuláře žádostí nadále podávat elektronicky i v tištěné formě. Původně kraj zvažoval umožnit jen elektronické podání, podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Kadlece je ale potřeba přihlédnout k tomu, že Vysočina je venkovský kraj a řada majitelů nemovitostí je ve vyšším věku. „Takže nějaké fronty asi nemůžeme vyloučit, ale tím, jak občané postupně přecházejí na elektronickou formu, se asi zmenší,” řekl.

Když Kraj Vysočina loni v lednu zahájil přijímání žádostí o tyto dotace na výměnu starých kotlů, čekalo na otevření krajského úřadu v mrazu několik stovek lidí. Již během prvního dne přijali tehdy úředníci přes 1000 žádostí.

Česká republika získala v evropském Operačním programu Životní prostředí na výměnu kotlů do roku 2020 devět miliard korun. Vyměněno za ně má být postupně až 100.000 starých kotlů.

Mohlo by vás zajímat:
Pomůže vojenský průmysl americkému uhlí?
Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra