Desítky uhelných milionů pomohly Ústeckému kraji

Ilustrační foto: Vršanská uhelná, Tomáš Malý

Téměř 30 milióny korun pomohla loni Ústeckému kraji těžební společnost Vršanská uhelná. K nejvýznamnějším sponzorským aktivitám patřila rekonstrukce mostecké porodnice za 4,2 miliónu korun.

Firma, která je spojena se jménem miliardáře Pavla Tykače, se finančně podílela také na dalším ročníku dlouholetého projektu Chytré hlavy pro Sever a dlouhodobě podporuje rovněž házenkářský klub Černých andělů – DHK Baník Most.

Čtěte také:
Vršanská uhelná se dostala do elitní desítky
Mostecká porodnice má novou tvář i díky uhlí

Také v letošním roce chceme přispět ke zvýšení úrovně zdravotnické péče v mostecké nemocnici. Věnujeme 3,2 miliónu korun na rekonstrukci šestinedělí a dalších 1,2 miliónu korun na nákup přístroje pro chirurgické oddělení. Ten je určen k léčbě nádorů prsu a zhoubných kožních onemocnění,“ uvedl pro deník Právo generální ředitel firmy Vladimír Rouček.

Těžební společnost jen během posledních dvou let, ve spolupráci s Ústeckým krajem, poskytla peníze na dovybavení urologického, plicního, ortopedického a chirurgického oddělení nemocnice v Mostě.

Finanční pomoc regionu zaměří letos Vršanská uhelná opět hlavně na své dlouhodobé projekty. „Na jaře se rozběhne již sedmý ročník Chytrých hlav, takže ke zhruba 30 učebnám, vybudovaným díky tomuto grantu, přibydou další. Pokračovat bude v rámci dlouhodobé smlouvy také spolupráce s Ústeckým krajem, již třetím rokem půjde o pět miliónů korun. Stejně tak budeme nadále generálním sponzorem Černých andělů a rozhodně chceme podporovat rovněž osm našich partnerských měst a vesnic,“ upřesnila mluvčí společnosti Liběna Novotná a připomněla, že například město Most mohlo loni díky více než šesti miliónům korun od těžařů přispět na rozsáhlou rekonstrukci jeviště mosteckého divadla nebo vybudovat dětské hřiště na Matyldě.

Stejně jako každý rok mohou žádat menší subjekty o finanční podporu na realizaci svých kulturních, sportovních i dalších projektů. Jejich žádosti jsou vyhodnocovány v rámci sponzorské politiky Vršanské uhelné každé čtvrtletí.

Těžební firmy jsou pro regiony, ve kterých působí velmi důležité. Patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům a navíc milionovými částkami podporují okolní obce i neziskové aktivity. Patří rovněž k největším plátcům daní. Například Vršanská uhelná odvedla státu od roku 2008 zhruba 16 miliard korun.

Vzhledem k problémům uhelného sektoru ale do budoucna hrozí, že se podpora od těžařů bude zmenšovat. V současnosti se nejvíce obávají obce, které dostávají prostředky od černouhelné OKD. Například rozpočet města Karviná může kvůli útlumu těžby ročně přijít až o 60 milionů korun.

Mohlo by vás zajímat:
Na prach platí mlžná děla
Tenhle koks se nešňupe
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti