Dětmarovice dají 600 milionů za absorbér

Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Je v provozu od roku 1975. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Foto: ČEZ

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku si za více než 600 milionů korun pořídí nový absorbér, jenž nahradí zařízení, které v roce 2017 zničil požár. Zakázka má být hotová příští rok v květnu.

Oznámil to mluvčí skupiny ČEZ, která elektrárnu provozuje, Vladislav Sobol. Absorbér je zařízení, které slouží ke snižování emisí síry. Dětmarovická elektrárna má dvě tato zařízení.

Čtěte také:
I elektrárna může byt ekologická
Dětmarovice si loni prohlédlo 2000 zájemců

Druhý z absorbérů požár, který vypukl 28. července 2017, poničil jen minimálně, absorbér zůstal funkční, a proto mohla elektrárna obnovit provoz už týden po požáru.

Nový absorbér postaví společnost Mitsubishi Hitachi Power Systems. Stejná firma, která je podle Sobola dlouhodobě světově nejuznávanější firmou v oboru, postavila i původní absorbér. Výstavba začíná v těchto dnech a provoz elektrárny nijak neovlivní.

Absorbér bude modernější než ten původní, a především s velkým předstihem zajistí, že budeme plnit evropské emisní limity platné od poloviny roku 2021. Zároveň nám umožní zvýšit výrobu z dnešních necelých 400 MWe na 600 MWe,“ uvedl generální ředitel Elektrárny Dětmarovice Vlastimír Kontrik.

Zvýšení výroby podle něj přinese slezské elektrárně lepší možnosti při využívání cenových špiček elektřiny. „Zároveň přinese větší výkonovou rezervu pro případ problémů v síti, například jako náhradu za neočekávaný výpadek výroby z obnovitelných zdrojů,“ uvedl Kontrik.

Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Je v provozu od roku 1975. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Ročně dokáže vyrobit okolo 2,5 megawatthodin elektrické energie, což je spotřeba více než 700 tisíc domácností, a přes 800 tisíc gigajoulů tepla. Elektrárna dodává teplo do Bohumína a Orlové na Karvinsku, zásobuje také Farmu Bezdínek v Dolní Lutyni, která provozuje největší produkční skleníky v Česku.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu