Do fáraček vlezl hned po veselce

Doba čtení:1 m, 56 s

Martin Jura vypadal, jako by spěchal fárat, ve skutečnosti pak měl týden volno. Foto: OKD

Hrdost chlapů pracujících pod zemí na příslušnost k hornickému stavu je tím, co lidem ve většině dalších profesí mnohdy chybí. Provozní elektrikář rubání Důlního závodu 3 – bývalého Dolu Paskov – Martin Jura sice na vlastní veselce zvládl v obleku obřad v kostele i slavnostní hostinu, ale pak šup rovnou do fáraček! Napsal týdeník Horník.

„Nápad udělat svatební fotky v hornickém dostala původně moje manželka Kateřina,“ vysvětlil Jura, jehož rodina je rovněž mezi zaměstnanci závodu slušně zastoupena. Patří k nim jeho otec i starší bratr. „Brali jsme to jako něco netradičního. Takovou vzpomínku na svatební den přece hned tak někdo nemá. Normálně jsem se na polňačce u lesa hodil do fáracího, nasadil nákoleníky používané v našich nízkých slojích, připnul flek, na hlavu dal tátovu starou helmu želvu. Brýle se dávají až na ohlubni, proto na fotkách chybí,“ líčil vyučený telekomunikační mechanik.

Čtěte také: Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Na šachtu nastoupil v necelých jedenadvaceti spolu s o tři roky starším bratrem Petrem. Ten je lokomotivářem v úseku důlní dopravy, zatímco Martin zakotvil u elektrikařiny. Za svobodna se staral v lokalitě Staříč o sekce v porubu, jako ženatého ho čeká v Chlebovicích práce v nově najeté stěně.
„Fotky jsme zveřejnili na sociálních sítích. Kameramanka, která svatbu natáčela, dala na internet ještě rychlý sestřih, a už to jede. Reakce jsou perfektní. I od tátových či tchánových kolegů na šachtě,“ nechal se slyšet novomanžel. Tím, že se objevil na veselce v pracovním, podle svých slov zaskočil asi polovinu hostů. Na ohlasy své party si počká až po dovolené.

Kateřina a Martin Jurovi se rozhodli pro netradiční svatební focení v hornickém. Foto: OKD

„Může to znít jako klišé, ale považuji to za uctění hornického povolání. Já dělám narážeče už skoro třicet let. Když neměli kluci do čeho píchnout, řekl jsem jim, ať jdou do havírny,“ uvedl otec Zdeněk Jura, jenž hrál svatebčanům na kytaru spolu s kapelou Allegro. Starší syn Petr se objevil jako vrchní číšník. Hosty poté domů rozvážel povrchový elektrikář Boris Karásek.

Mohlo by vás zajímat:
Více dusíku pro horníky z OKD
OKD dala na rekultivace rekordních 331 milionů
Kouzlo starých šachet přenesl na obrazy