Povrchoví horníci zřejmě dostanou kompenzace

Foto: vlada.cz

Kompenzace i pro hnědouhelné horníky prosazuje Sobotkova ČSSD, proti je především Babišovo ANO. Foto: vlada.cz

Vláda dnes znovu projedná kompenzace pro propuštěné havíře z povrchových dolů. Podle posledních informací se zřejmě ČSSD a lidovci dohodli na kompromisu a přehlasují Babišovo ANO.

Měsíčně má být povrchovým horníkům vyplaceno 5300 Kč namísto uvažovaných 7000 korun. Výplata kompenzací by se týkala mj. pracovníků hnědouhelného dolu ČSA, zaměstnanců uranových dolů v Dolní Rožínce nebo firmy Slezská důlní díla, která se v minulosti vydělila z OKD. Horníci propuštění z OKD dostanou vyšší částky. Informaci potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu (MPO) František Kotrba.

Čtěte také:
Vládu čeká bitva o kompenzace pro horníky
Babiš odmítá kompenzace pro horníky z Mostecka

Z podkladů pro středeční jednání vlády, která bude náhrady pro horníky opětovně řešit, vyplývá, že horníci propuštění z hlubinných dolů mají měsíčně dostat 8000 Kč. Výplata příspěvku má trvat maximálně pět let. Podle návrhu mají do roku 2018 činit celkové náklady na kompenzace asi 200 milionů korun, do roku 2023 pak zhruba 650 milionů korun.

Na konci července ministři rozhodnutí o kompenzacích odložili. Proti se tehdy postavilo hnutí ANO, pro byla naopak ČSSD. Lidovci se k návrhu stavěli rezervovaně. Nyní ale zřejmě došlo k dohodě mezi ČSSD a KDU-ČSL.

V průvodním dopise, kde jsou popsány změny proti původnímu návrhu, totiž MPO uvádí, že nové znění reaguje na dohodu zástupců odborových svazů a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) právě se zástupci KDU-ČSL. Lidovci měli na základě zmíněné úpravy přislíbit podporu při schvalování návrhu nařízení. Příspěvek má být hrazen ze státního rozpočtu, kapitoly MPO prostřednictvím státních podniků Diamo a Palivový kombinát Ústí.

Již v květnu vláda schválila příspěvky pro propuštěné zaměstnance černouhelné OKD, která je v úpadku. Zaměstnanci, které OKD propustí a u kterých převažovala práce na povrchu, dostanou 7000 Kč/měsíc a ti, u kterých převažovala práce v podzemí, dostanou 8000 korun měsíčně. „Výše restrukturalizačního příspěvku pro propuštěné horníky z OKD se nezmění,” uvedl Kotrba. Příspěvek pro horníky z OKD se má vyplácet po omezenou dobu, a to v rozmezí od tří měsíců do maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku zaměstnance. Se stejným časovým rozmezím počítá i návrh, který MPO předkládá vládě nyní.

Aktuální návrh počítá s tím, že by se výplata kompenzací pro horníky týkala například i hnědouhelného dolu ČSA, u kterého loni vláda zachovala limity těžby. Podle provozovatele dolu, firmy Severní energetická, kterou ovládá miliardář Pavel Tykač, rozhodnutí vlády znamená postupný útlum těžby, který se dotkne víc než tisíce lidí. Kompenzace by se zde podle dřívějších informací mohla týkat asi 1900 lidí.

Podle předkládaného návrhu by se výplata kompenzací týkala mj. také zaměstnanců uranových dolů v Dolní Rožínce, pracovníků báňské záchranné služby, která patří pod černouhelnou OKD, a firmy Slezská důlní díla, jež se v minulosti z OKD vydělila.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Uhelná švartna jako šperk
VIDEO: Bochníček projede všude