Doba čtení:2 m, 3 s
FOTO: Jiří Zerzáň
Nástavba Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích je zejména v noci doslova magnetem pro všechny pohledy. FOTO: Jiří Zerzáň

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součásti nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Jedna z hlavních dominant Ostravy v uplynulých měsících povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.

Naučná prohlídková stezka krok po kroku představuje, jak v tajemných a žhavých útrobách vysokých pecí vznikalo za časů provozu surové železo. Podobně jako dříve suroviny se teď do skipového výtahu „nakládají“ návštěvníci, kteří se pak procházejí po technologickém toku výroby.

Návštěvníci se tu rozhlédnou po okolí z téměř 80 metrů. S nápadem přidat Vysoké peci č. 1 (nazývanou krátce taky VP1) nástavbu, přišel dvorní architekt Dolní oblasti Vítkovice Josef Pleskot. Vestavěná prosklená válcová nástavba slouží jako vyhlídková věž s multifunkčními prostory. Projekt nabízí v úrovni 55 metrů prezentační prostor jako součást naučné stezky po peci, v úrovni 62 metrů se nachází kavárna, v úrovni 66 metrů pak klub a ve výšce 71 metrů střešní vyhlídková terasa.

Původní výška pece, ve které se dříve tavilo železo, byla 63,6 metru. Nově se teď vrchol věže tyčí ve výšce 77,7 metru.

Nástavba Vysoké pece je architektonickým symbolem ohně, který vždy nad pecí vzplál, když se produkoval velký objem vysokopecního plynu. Současně navazuje na nejlepší práce architektů konstruktivismu. „Je to nekonečná spirála, symbol dynamiky, prosperity a vztahu k něčemu víc, nejen k materiální podstatě člověka,“ říká architekt Josef Pleskot, autor projektu. Povyrostlá pec je podle něj inspirována také slavným Nekonečným sloupem světoznámého, uznávaného sochaře a fotografa rumunského původu Constantina Brancusiho (1876-1957). Ostrava tak má nyní v nejlepším slova smyslu blíže i ke světovému umění.

 

Vysokou pec č. 1 včetně nové nástavby je pro návštěvníky otevřena od začátku května. V rámci „adrenalinového“ okruhu si kromě nové nástavby lze užít také prohlídku samotného nitra vysoké pece, dozvíte se také vše o výrobě surového železa. Nově je pro návštěvníky zpřístupněn Uhelný okruh, který vede územím dolu Hlubina s atraktivní návštěvou uvnitř těžní věže. V rámci tohoto okruhu se dozvíte vše nejen o těžbě uhlí, ale také o jeho přeměně v koks a využití v souvislosti s vysokou pecí. Součástí trasy je i představení nově zrekonstruovaných objektů tohoto areálu včetně Jantarové lávky. Více informací najdete na webových stránkách www.dolnivitkovice.cz