Druhý největší americký těžař zbankrotoval

Doba čtení:1 m, 13 s

Ilustrační foto: Alpha Natural Resources

Americká uhelná společnost Alpha Natural Resources včera odeslala dokumenty k podání návrhu na ochranu před věřiteli. Společnost i analytici o možném bankrotu mluvili již delší dobu. Za poslední rok je to již sedmý krach těžební společnosti v USA. Další desítky těžebních společností můžou v USA zkrachovat kvůli včera zveřejněnému plánu boje proti klimatickým změnám prezidenta Obamy.

Alpha Natural Resources je druhý největší těžař uhlí v USA. V roce 2011 koupil společnost Massey Energy za sedm miliard dolarů. Transakcí se tak stal největším producentem koksovatelného uhlí, které se využívá při výrobě oceli. Akvizice firmu silně zadlužila před tím, než začaly ceny uhlí klesat.

Od té doby se ale celosvětová poptávka začala výrazně snižovat a zároveň se propadla také cena zemního plynu v USA, kvůli nárůstu těžby z břidlic. Tím se snížila i cena energetického uhlí. Do exportu se rovněž negativně projevil vliv silnějšího dolaru.

Čtěte také: Alpha nepropustí 750 horníků ve Virginii

Alpha Natural Resources těží uhlí ve státech Virginie, Západní Virginie, Kentucky, Pensylvánie a Wyoming. Provozuje více než padesát povrchových a hlubinných dolů a ještě v roce 2014 zaměstnávala téměř 9000 lidí. Uhlí dodává zákazníkům na pěti kontinentech.

Vysoká nabídka a oslabující poptávky po uhlí trápí celý uhelný sektor. V Česku má problémy společnost NWR, v Polsku JSW nebo Bogdanka.

Mohlo by vás zajímat:
USA prý dramaticky sníží emise
USA mají uhlí na 222 let
Zavírání dolů OKD už nehrozí