Důl v Kanadě sází na gastarbeitry

Doba čtení:1 m, 28 s

Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Připravovaný důl v kanadské provincii Britská Kolumbie se bude spoléhat hlavně na zahraniční pracovníky, náklady to ale téměř zdvojnásobí. Těžařská firma HD Mining se sídlem ve Vancouveru vzbudila pozdvižení s tímto záměrem již v roce 2012. Tehdy oznámila, že chce najmout stovky čínských horníků na plánovaný projekt dolu Murray River, jehož otevření mělo vyjít na 300 milionů dolarů. Uvedl to server Mining.com.

Nedávno předložená dokumentace, jež byla součástí analýzy plánu pro ochranu životního prostředí pro navrhovaný důl, potvrzuje, že plány pro Murray River jsou v plném proudu a více než polovina jeho zaměstnanců budou do roku 2018 dočasní gastarbeitři.

Pro srovnání, trvalo by téměř deset let let, než by všechna hodinově placená místa na projektu byla obsazena Kanaďany. HD Mining již dříve zmiňovala své plány přesedlat na zahraniční pracovníky. V roce 2013 předpokládala, že po deseti letech těžby už budou v dole pracovat pouze Kanaďané. Z nejnovějších dokumentů vyplývá, že náklady na důl budou činit zhruba 555 milionů dolarů namísto původních 300 milionů.

Důl se nachází 12,5 kilometru jihozápadně od Tumbler Ridge v severní části Britské Kolumbie. Každoročně by měl vyprodukovat šest milionů tun koksárenského uhlí. Byl by to jeden z mála podzemních uhelných dolů v Kanadě. Firma HD Mining plánuje těžit uhlí stěnováním. Tato metoda se v Kanadě nepoužívá, ale je běžná zejména v Číně.

Uhlí je hlavním exportním produktem Britské Kolumbie. V devíti dolech se v roce 2013 vytěžilo 31,4 milionu tun uhlí. Z toho zhruba 70 až 90 procent je koksárenské uhlí. Zbytek tvoří energetické uhlí, které je spalováno na výrobu elektřiny.

Doba pro veřejné připomínkování projektu vyprší 29. ledna a již 14. ledna bude v Tumbler Ridge předmětem jednání na dni otevřených dveří.