Doba čtení:1 m, 35 s
Elektrárna Staudinger. Foto: E.ON

Provozní zisk německého energetického gigantu E.ON v pololetí klesl o 13 procent na 4,3 miliardy eur, v přepočtu zhruba 116 miliard korun. Za poklesem zisku stály zejména slabé výsledky divize pro konvenční výrobu elektrické energie. Snížení lze přičíst k dalšímu poklesu velkoobchodních cen elektřiny, nižším cenám ropy a slabému ruskému rublu. Za celý letošní rok E.ON očekává provozní zisk 7 až 7,6 miliardy eur. E.ON působí rovněž v České republice.

Největší německá energetická firma E.ON hodlá vyčlenit konvenční elektrárny do samostatné firmy a zaměřit se na oblasti jako jsou obnovitelné zdroje energie a energetické sítě. Nová firma se má jmenovat Uniper. Proces rozdělení běží podle plánu.

Čtěte také: E.ON se rozdělí na dvě části

Společnost E.ON vyzvala k vytvoření jasné politické koncepce pro konvenční výrobu elektrické energie. „Německu nadále chybí jasný regulační mechanismus, jenž by definoval a odměňoval roli, kterou konvenční jaderné elektrárny hrají při zajišťování bezpečnosti dodávek,“ uvedl šéf E.ON Johannes Teyssen v dopise akcionářům.

V druhé polovině roku uvede E.ON do provozu nové a účinné konvenční výrobní kapacity v Holandsku a Rusku o výkonu téměř dva gigawatty. Zprovozní také nové větrné elektrárny v Severním moři s výkonem 500 megawattů. Zapojení obou nových provozů by se mělo pozitivně projevit v nadcházejících čtvrtletích.

E.ON se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Trpí rovněž masivní podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát, protože výrazně snižuje velkoobchodní ceny elektřiny.

V Česku E.ON působí od roku 1998. Elektřinu dodává 1,2 milionu zákazníků a zemní plyn dalším 220 tisícům zákazníků, především v jižních Čechách a jižní Moravě.

Mohlo by vás zajímat:
Za konec jádra zaplatí Němci astronomický účet
Německo nezdaní uhelné elektrárny
Analytici: Němci s uhlím počítají