Elektrárna Adularya stála Česko 12 miliard

Vítkovice Power Engeneering Jana Světlíka stavba turecké elektrárny Adularya stála krach. Nyní je na prodej. Foto: adularya.com

Hledá se kupec pro tureckou elektrárnu Adularya, která přivedla ke krachu Vítkovice Power. Zájem má údajně Tykač i Křetínský. Prodej je zpožděný o půl roku.

Pravděpodobně polovinu či ještě méně z necelých 12miliard korun můžou dostat zpět Česká exportní banka a pojišťovna EGAP, které financovaly stavbu elektrárny Adularya na západě Turecka. Infomoval o tom portál iHNed.cz. Přestože si na projektu vylámala zuby Vítkovice Power Engeneering, české firmy to neodrazuje.

Čtěte také:
Jak mizely miliardy v turecké elektrárně
Turecká miliardová díra

Podle serveru o její koupi má zájem skupina Sev.en Energy Pavla Tykače i EPH Daniela Křetínského. Kromě nich se prý mluví také o zájmu Číňanů. Nicméně skutečné zahájení prodeje je zatím v nedohlednu. Původní dohoda vlastníků (ČEB, EGAP, turecký fond TMSF) nefunkčního projektu přitom předpokládala, že prodej začne již letos v lednu a dokončený měl být v létě.

Kolik se podaří majitelům za prodej elektrárny ve skutečnosti utržit, se zatím dá jen stěží odhadovat. V elektrárně se již dva roky neděje vůbec nic. Objekty tedy zvolna chátrají a jejich cena se snižuje. Větší problém je ovšem v samotné technologii. Fluidní kotle od rakouského dodavatele mají vážné problémy, protože nedokážou dobře spalovat uhlí z přilehlého dolu. Buď musí pracovat na snížený výkon 115 MW (instalovaný je 145 v každém bloku), nebo by se kotlům podstatně zkrátila životnost.

Kvůli prodlužované stavbě elektrárna přišla o garanci výkupu i výkupní ceny, přitom taková garance (v dolarech, nikoli v kolísajících tureckých lirách) je pro potenciální investory rozhodující faktor. Tím spíš, že odhady potřebných investic k tomu, aby elektrárna opravdu začala fungovat, dosahují až tří miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu