Doba čtení:2 m, 19 s
Ceny elektřiny v Česku se už týden šplhají přes šedesát eur za megawatthodinu. Ilustrační foto: Wikipedie

Ceny elektřiny v Česku se už týden šplhají přes šedesát eur za megawatthodinu. Může za to omezení dovozu z Německa, dočasně snížená výroba tuzemských elektráren a sucho na Balkáně.

Dodavatelé energií a firmy, kteří spoléhali na to, že si v létě na spotovém trhu nakoupí levnou elektřinu, se přepočítali. V posledním týdnu se české ceny elektřiny s dodáním druhý den dostávají nad šedesát eur za megawatthodinu. V pondělí 10. července se dokonce po poledni vyšvihly až na devadesát eur, uvedl server E15.cz.

Čtěte také:
Přenosové soustavě pomohly regulační transformátory
Kam směřuje česká energetika?

Oproti Německu se v tuzemsku ve špičkách prodává megawatthodina o dvacet až třicet eur dráž. I když český a německý krátkodobý trh není plně propojený, tak vysoké cenové rozdíly nejsou běžné.

V Česku situaci zkomplikovala nižší přenosová kapacita pro dovoz elektřiny z Německa a Rakouska. „Minulý týden se snížila nabízená dovozní kapacita od obou německých provozovatelů přenosových soustav zhruba na polovinu. Toto snížení odpovídá jednomu vypnutému vedení mezi českým ČEPS a německým 50Hertz Transmission. Tento týden probíhá plánovaná odstávka druhého vedení, a proto je kapacita v uvedeném směru opět snížená,“ vysvětlila Barbora Peterová, mluvčí provozovatele české přenosové soustavy ČEPS.

„Mezi příčiny vysokých spotových cen v Česku můžeme zařadit také nižší kapacitu elektráren, která je v tuzemsku k dispozici,“ uvedl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Od neděle je navíc odstaven třetí blok jaderné elektrárny Dukovany, kde je mimo provoz i čtvrtý blok. Temelín jede také jen na jeden reaktor. Česká jaderná flotila tak běží na polovinu výkonu a její elektřina chybí podle obchodníků i ve zbytku střední Evropy.

Draho je v celé střední a východní Evropě, jejíž krátkodobé trhy jsou propojené. Mohou za to odstávky elektráren v celém regionu či vlna veder, která vzala vodu z vodních elektráren od Slovenska po Balkán. Na balkánskou stopu českých vysokých cen elektřiny upozorňuje Jan Škampa ze společnosti Nanoenergies, která se specializuje na obchodování na krátkodobých trzích. „Nedostatek elektřiny na Balkáně zvedá cenu v Maďarsku, odkud se přes propojené trhy dostane do Česka,“ říká Škampa.

Balkán je závislý na výrobě z vodních elektráren, které ale také slouží jako záloha pro Maďarsko. Když voda dojde, musejí balkánské země elektřinu dovážet. I proto je teď denní cena elektřiny v Maďarsku průměrně o čtyři eura za megawatthodinu vyšší než v Česku.

Dá se čekat další růst. Elektřina na srpen zdražila v Maďarsku od začátku července o patnáct procent, což je nejvíce v regionu. Před důsledky vlny veder varovali obchodníci s elektřinou oslovení energetickou agenturou ICIS už na konci června.

Mohlo by vás zajímat:
Když jde na pedikůru pořádný macek
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Obr mezi obry opět těží