Doba čtení:1 m, 33 s
Těžební důl Profen společnosti MIBRAG, Sasko-Anhaltsko, Německo. Foto: EP Energy

Společnost EP Energy, která spravuje energetické aktivity Energetického a průmyslového holdingu, zvýšila za letošní první čtvrtletí konsolidovaný hrubý provozní zisk meziročně o 9,3 procenta na 164 milionů eur, v přepočtu zhruba 4,5 miliardy korun. Tržby firmy vzrostly o tři procenta na 670 milionů eur (18,3 miliardy Kč).

EP Energy provozuje také německou těžební společnost Mibrag. Její konsolidovaný hrubý provozní zisk naopak v tomto čtvrtletí klesl o 14 procent na 36 milionů eur a tržby se snížily o šest procent na 102 milionů eur.

Společnost Mibrag za první tři měsíce letošního roku  vytěžila 4,8 milionu tun hnědého uhlí přičemž  ve stejném období loňského roku to bylo 5,6 milionu tun. Zaznamenala také nižší prodeje uhlí, které se snížily o 14 procent na 4,4 milionu tun uhlí. Důvodem byly především menší dodávky uhlí do elektráren Lippendorf a Schkopau, zejména kvůli větrnému počasí v Německu v prvním čtvrtletí.

EP Energy je největším dodavatelem tepelné energie v České republice a současně druhým největším domácím výrobcem elektřiny. Vedle českého trhu působí také v Německu a na Slovensku

Holding EPH zahrnuje 40 podniků z Česka, Slovenska, Německa a Polska a jeho aktivity jsou v těžbě uhlí, výrobě elektřiny a tepla, distribuci tepla a v obchodu s elektřinou a plynem. Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Zbytek patří skupině J&T.

EPH projevil zájem o hnědouhelná aktiva švédského státního koncernu Vattenfall. Dalším zájemcem je energetická společnost ČEZ. Oficiální tendr zatím ale vyhlášen nebyl. EPH v lednu koupil šest plynových a jednu tepelnou elektrárnu v Itálii, loni v listopadu koupil černouhelnou elektrárnu Eggborough u britského Leedsu.  Podal také závaznou nabídku na koupi dvoutřetinového podíl ve Slovenských elektrárnách (SE), který prodává italská společnost Enel.