EPH chce nakupovat v Hradci Králové

Doba čtení:1 m, 38 s
Teplo7

Ilustrační foto: Imagio.cz

Energetický a průmyslový holding (EPH)  má zájem o společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové. Na firmu dal nabídku ve výši půl miliardy korun dceřiný podnik holdingu  – Elektrárny Opatovice. Tepelné hospodářství Hradec Králové nyní patří stoprocentně městu Hradec Králové. Napsal server E15.cz.

„Vaši informaci o podané nabídce mohu potvrdit,“ řekl mluvčí elektrárny Martin Sýkora. Nabídku EPH nyní budou posuzovat orgány města. Elektrárny Opatovice se v minulosti pokoušely koupit hradecké sekundární rozvody tepla už několikrát, nikdy ale neuspěly.

Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové je nejvýznamnějším dodavatelem tepla a teplé vody ve městě. EPH by převzetím firmy získal do svého portfolia rozvodné sítě. Elektrárny Opatovice ostatně již vlastní tuto infrastrukturu v sousedních Pardubicích.

Primátor Zdeněk Fink uvedl, že pro rozhodnutí o nabídce nemá k dispozici ekonomický rozbor a nezná tržní hodnotu Tepelného hospodářství. „Já nemůžu souhlasit nebo nesouhlasit, tady je nabídka na odkup a já ty materiály musím dát do orgánů města. Je třeba na jednu stranu položit výnosy podniku a na druhou stranu nabídku prodeje,“ uvedl Fink, který je také členem dozorčí rady Elektráren Opatovice.

V minulosti měly Elektrárny Opatovice s firmou Tepelné hospodářství Hradec Králové spory. Městské společnosti se nelíbily ceny tepla opatovického zdroje. Převzetím firmy by tak možné spory ohledně cen odpadly.

Elektrárny Opatovice nyní dodávají teplo primárním horkovodem Tepelnému hospodářství, které jej pak prodává koncovým zákazníkům a má i vlastní cenovou politiku. Tepelné hospodářství ve městě zásobuje teplem asi 24.000 domácností.

EPH, který vlastní podnikatel Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T, je přední středoevropská energetická skupina, působící převážně v České republice, na Slovensku, v Německu a v Polsku. Zahrnuje celkem 40 podniků z oblasti těžby uhlí, výroby tepla a elektřiny z klasických i obnovitelných zdrojů včetně distribuce těchto energií, stejně jako obchodu s elektřinou, plynem, respektive jejich dodávky koncovým zákazníkům a v neposlední řadě ze segmentu plynárenství. Podniky holdingu zaměstnávají více než 8000 lidí.