Doba čtení:1 m, 48 s
Skládka uhlí v elektrárně Opatovice. Foto: EP Cargo

Energetický a průmyslový holding (EPH) na konci roku ukončí dovoz hnědého uhlí z Německa do Česka. Napsaly Finanční noviny. Vývoz uhlí z východoněmeckých lomů kritizují tamní ekologové, podle nichž by místní těžba měla pokrývat pouze potřeby německých elektráren.

„Koncem roku bude export do České republiky ukončen. Pro rok 2016 neplánujeme žádný vývoz uhlí do ČR z německých dolů,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj. Uhlí z Mibragu podle něj není spalováno v kondenzačních elektrárnách, jen v teplárnách. „Není prodáváno třetím stranám,“ dodal. Uhlí z německých dolů směřovalo v rámci holdingu do Elektrárny Opatovice a do United Energy Komořany. Mibrag v Sasku a Sasku-Anhaltsku těží ročně kolem 19 milionů tun hnědého uhlí.

EPH odmítl obavy německých ekologů, že by se vývoz hnědého uhlí mohl v příštích letech rozšířit, a to z hnědouhelných lomů v Lužici, o jejichž převzetí od švédského koncernu Vattenfall se zajímají společnosti EPH a ČEZ.

Čtěte také: Kolik uhlí se vozí do Česka?

Častvaj serveru iUHLI.cz již dříve řekl, že pokud by EPH v budoucnu získal hnědouhelné doly švédského státního koncernu Vattenfall, tak nepočítá s dovozem tamního lignitu do Česka.

S dovozem německého uhlí by nepočítal ani ČEZ. Podle šéfa strategie ČEZ Pavla Cyraniho je dovoz uhlí do Česka nesmysl, a to ze tří důvodů. „Když se podíváte na naše uhelné portfolio, tak to máme krásně spárované. Máme Důl Nástup Tušimice proti Prunéřovu a Tušimicím, máme Bílinu proti Ledvicím a máme Počerady proti Vršanům s dlouhodobým kontraktem,“ řekl serveru iUHLI.cz Cyrani.

Druhý důvod je ten, že dovoz samotný je složitý. Říká se totiž, že hnědé uhlí by se nemělo dovážet dál než 100 kilometrů. „Třetí důvod je ten, že by si to zřejmě nepřáli ani místní v Německu. My tímto směrem rozhodně neuvažujeme. Něco jiného je, když o své palivové základně přemýšlí teplárna, která spotřebovává 50 kilotun. A něco jiného je případ elektráren, když každá z nich má spotřebu několik milionů tun uhlí ročně,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:
Křetínský nechce dovážet německé uhlí do ČR
Cyrani: Dovoz hnědého uhlí je nesmysl
Analýza: Má smysl dovážet uhlí?