Doba čtení:1 m, 16 s
Elektrárna Boxberg. Foto: commons.wikimedia.org
Evropu zachraňují i eleketrárny, které v Německu koupil Daniel Křetínský. Foto: commons.wikimedia.org

Mrazivé počasí během ledna napříč Evropou ukázalo limity obnovitelných zdrojů energie. Větrné ani fotovoltaické zdroje prakticky nefungují. Situaci zachraňují německé uhelné elektrárny.

S každým výkyvem počasí se ukazuje, že současné plány některých evropských vlád na urychlený přechod energetiky na obnovitelné zdroje může být ukvapený. Současná evropská energetika se bez konvenčních zdrojů neobejde, uvedl server ihned.cz.

Čtěte také:
Německá Energiewende je harakiri
Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

Nejvíce na lednové počasí doplatilo Německo. I když má celkový instalovaný výkon přes 40 tisíc megawattů u větrných elektráren, využily v důsledku počasí jen čtyřicetinu své kapacity, tedy 1 gigawatt.

Německou spotřebu elektrické energie musely zachraňovat uhelné elektrárny, včetně těch na východě země, které od švédského Vattenfallu loni koupili čeští investoři v čele s EPH. Nákupní strategie jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského a jeho Energetického a průmyslového holdingu tak dává stále větší smysl. Ten na přílišnou ukvapenost některých vlád sází a kupuje uhelné elektrárny po celé Evropě. Naposledy se jednalo o aktiva švédského Vattenfallu v Německu – uhelné elektrárny o výkonu 8 GW a čtyři uhelné doly.

Otázkou je, co sousední Německo hodlá dělat za pár let, až vejde v platnost zákaz provozování všech jaderných zdrojů. Velmi pravděpodobně dojde k výstavbě nových plynových elektráren, navíc ještě vzroste význam uhelných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa