Doba čtení:2 m, 36 s
Mezinárodní agentura pro atomovou energii definuje malý modulární reaktor (SMR) jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů. Ilustrační foto: ČEZ

O aktuálních projektech výstavby jaderných reaktorů menšího výkonu budou dnes debatovat experti na ČVUT v Praze. Konferenci Malé a modulární reaktory bude hostit Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) ČVUT. Akce, která cílí na odborníky, studenty i veřejnost, se letos uskuteční posedmé.

Čím dál jasněji se ukazuje, že jádro bude i nadále hrát nezastupitelnou roli stabilního zdroje elektřiny, který spolu s obnovitelnými zdroji dokáže zajistit dostatek energie pro neustále rostoucí poptávku. Rozvoj malých modulárních reaktorů nám dává naději, že dokážeme na tuto poptávku rychleji a efektivněji reagovat,” uvedl děkan FJFI Václav Čuba.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii definuje malý modulární reaktor (SMR) jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů. Moduly se vyrábí v továrně, pak se převáží na vybrané místo, kde se sestavují. Díky jednotným modulům – reaktorům je jednodušší jak schvalování, tak i výstavba a následný provoz. Malé rozměry, velká flexibilita i nižší výkon podle ČVUT umožňují umístit SMR přímo tam, kde je vyrobená elektřina potřeba, což snižuje i nároky na přenosovou síť.

Koupí vláda levnější elektřinu? Ministři si protiřečí

Na dnešní konferenci vystoupí experti z Česka i ze zahraničí. „Své zkušenosti s vývojem i výstavbou nových zdrojů na konferenci představí zástupci společností Korea Hydro & Nuclear Power Co (KHNP) z Koreje, Nuward EDF z Francie, ale také českých firem ÚJV Řež či Witkowitz Atomica. Nebude chybět ani pohled na problematiku malých modulárních reaktorů a jejich roli v české energetické síti ze strany Skupiny ČEZ,” uvedl k programu za FJFI Jan Kadeřávek. Na konferenci vystoupí například i vědci Vladimír Wagner a Lubomír Sklenka. O dalším rozvoji jaderné energetiky v Česku pak pohovoří Tomáš Ehler, náměstek sekce jaderné energetiky Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Při MPO funguje pracovní skupina, která řeší, jak zkrátit povolovací procesy a tipuje možná místa pro malé reaktory v Česku.

Skupina ČEZ letos v březnu uvedla, že vyčlenila v jaderné elektrárně Temelín prostor, kde by mohl v budoucnu vzniknout první malý modulární reaktor v Česku. ČEZ má také podepsaná memoranda o spolupráci ohledně malých modulárních reaktorů s několika firmami, včetně KHNP. ČEZ prostřednictvím své dceřiné společnosti ÚJV Řež malé modulární reaktory také vyvíjí.

Uhlí potřebuje od vlády jasné slovo

Mezinárodní agentura pro jadernou energii definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů elektrických. Vyrábí se v továrně, pak se převáží na vybrané místo, kde se sestavují. Moduly lze skládat do větších celků.

Česko má v současnosti šest velkých jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawatt (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech. Společnost ČEZ zahájila letos v březnu tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan, když dostala souhlas od ministerstva průmyslu. Blok by měl stát do roku 2036. Zástupci vlády i ČEZ si stojí za tím, že nový reaktor má stát zhruba 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Přesná cena ale bude známa až po ukončení soutěže.