Fond pro horníky bez práce?

Město Most: Foto: Oldřich Hájek

Regionům postiženým útlumem těžby by mohl pomoci sociální fond. Peníze by měl z vyšších poplatků za vytěžené uhlí. Podle ČTK to řekl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po setkání se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou (ANO) a starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem (Strana zelených), kteří vystupují pro zachování limitů v současné podobě.

„Domnívám se, že by vláda měla zřídit sociální fond, který by financovala z navrhovaného zvýšení poplatků z vytěženého uhlí tak, aby tyto prostředky mohly být použity na podporu nových pracovních míst v regionech postižených útlumem těžby. Zřízení tohoto fondu by mohlo pomoci snížit sociální napětí mezi horníky, kterým hrozí propouštění v případě, že se limity neprolomí,“ uvedl premiér.

Podle něho by vláda měla umožnit částečnou těžbu pro potřeby energetiky, zejména teplárenství. Současně se ale má hledat řešení, které by nevyžadovalo bourání obcí nebo částí měst. Další postup vlády ohledně těžebních limitů podle Sobotky bude důležité rozhodnutí. „Chci proto ještě před tím, než budeme na vládě rozhodovat, diskutovat se všemi zainteresovanými stranami a seznámit se s jejich pohledem na tuto problematiku,“ prohlásil. V příštích dnech se chce sejít s primátorem města Most Janem Paparegou, se zástupci horníků a krajské tripartity Ústeckého kraje.

V současné době jde z těžebních poplatků 75 procent obcím a 25 procent státu. Podle ministerstva průmyslu má nová úprava ponechat obcím zhruba stejný „balík“ peněz. Peníze, které se vyberou navíc, mají jít do státního rozpočtu. V předloňském roce získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů Kč a státu 66 milionů korun.

Těžební firmy nyní odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí. To se má ale letos změnit. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) už dříve oznámilo, že výše těžebních poplatků se nově nebude určovat zákonem, ale vládním nařízením. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhoval loni v dubnu zvýšit poplatek desetinásobně. Podle informací ČTK předloží ale MPO vládě návrh s dvojnásobným navýšením, který prosazuje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).