Doba čtení:1 m, 59 s

Penze1

Česko v seznamu nejbohatších lidí planety, který od roku 1987 sestavuje časopis Forbes, zastupují Petr Kellner, Andrej Babiš, Radovan Vítek, Karel Komárek a spolumajitel Czech Coal Pavel Tykač. Oproti loňsku vypadl uhlobaron Zdeněk Bakala. Přes pokles ceny ropy a oslabení eura se seznam nejbohatších lidí planety opět rozrostl. Napsala to česká internetová mutace časopisu Forbes. V letošním žebříčku je rekordních 1826 jmen lidí, jejichž jmění je minimálně jedna miliarda dolarů.

Český hnědouhlený sektor tak má díky Tykačovi mezi světovými boháči svého zástupce, Tykačovi v žebříčku patří 1712. místo. Českých miliardářů na seznamu nejbohatších lidí světa poprvé ubylo. Loňskou šestici totiž opustil Zdeněk Bakala, jenž do žebříčku naskočil v roce 2010. Letos už hranici jedné miliardy dolarů nepřekonal, podle odhadů Forbesu činí jeho jmění aktuálně 0,9 miliardy dolarů. Důvodem je pokračující tíživá situace v ostravsko-karvinských dolech, ale i propad akcií ukrajinské těžební firmy Ferrexpo a silný americký dolar.

Majetek všech tuzemských miliardářů s výjimkou Kellnera rostl. Největší nárůst zaznamenal realitní magnát Vítek. Tomu se loni podařilo dokončit nepřátelské převzetí developerské společnosti Orco Germany, posílil také svůj podíl ve firmách provozujících lanovky a vlastnících pozemky ve švýcarském horském středisku Crans Montana a dokončil projekt luxusních bytů Palais Maeterlinck ve francouzské Nice. Těžiště jeho majetku tvoří skupina CPI Property Group, v níž vlastní podíl ve výši téměř 94 procent a část jejích akcií se obchoduje na frankfurtské burze.

Majetek nejbohatšího Čecha, jenž je v žebříčku Forbesu už podesáté, se snížil z loňských 11 miliard na 8,4 miliardy dolarů. Uplynulý rok byl pro Kellnera nepříjemný. Největší část majetku má uloženou stále v Rusku a tamější krize je hlavním důvodem, proč zchudl o 2,6 miliardy dolarů v přepočtu o zhruba 62 miliard korun. Home Credit – nejcennější část jeho jmění – měl loni poprvé po dlouhé době ztrátu a naplno se přitom projevila skutečnost, že rekordní čísla v předchozích letech byla vyšponovaná ruskou úvěrovou bublinou.

Celkové jmění boháčů v žebříčku je 7,05 bilionu dolarů, loni to bylo 6,4 bilionu dolarů. Na seznamu přibylo 290 nováčků, přičemž 71 z nich pochází z Číny. Rekordní je také počet miliardářů s věkem do 40 let. Přesně jich je v žebříčku 46. Průměrné jmění oproti loňsku pokleslo o 60 milionů dolarů a dosáhlo 3,86 miliardy dolarů. Nejvíc miliardářů z žebříčku ztratilo Rusko, jejich počet se snížil ze 111 na aktuálních 88. Ze seznamu také vypadl ukrajinský prezident Petro Porošenko.